Afyonkarahisar şehir merkezinde toprakta radon aktivite konsantrasyonunun belirlenmesi
Determination of radon activity concentration in soil in Afyonkarahi̇sar city center
- Tez No: 398571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Toprak ve kayalarda yüksek konsantrasyonlarda bulunan radyoaktif elementlerden uranyum-238'in ara bozunum ürünlerinden biri olan radon ve onun kısa yarı ömürlü ürünleri canlılar için ciddi tehlikeler teşkil etmektedir. Bu nedenle canlıların maruz kaldıkları bu radyasyona karşı önlem alabilmek için araştırmacılar tarafından radon aktivitesindeki değişiklikler hava, su ve toprakta incelenmektedir. Farklı ortamlardaki radon konsantrasyonunu etkileyen jeolojik ve meteorolojik çok sayıda parametre bulunmaktadır. Ayrıca elde edilen veriler ile sismik hareketler hakkında bilgi elde edilmekte ve bu bilgiler depremlerin tahmin edilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tektonik yapı ve kayaçların petrografik özelliklerine göre dörde ayrılan Afyonkarahisar şehir merkezinde, toprakta radon aktivite konsantrasyonu ölçümleri AlphaGUARD PQ2000 PRO dedektörü kullanılarak yapılmıştır. Ölçümlerde 0,23 kBq/m3 ile 186,1 kBq/m3 aralığında değişen değerler elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen radon aktivite konsantrasyonu verileri kullanılarak, bölgeler için jeolojik yapı ile radon aktivite konsantrasyonu arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radon and its short-lived products, which are decay product of Uranium-238 contented in soil and rocks, are consist of real danger for livings. Therefore, researchers have been investigating radon activity changes in air, water and soil to avoid the living beings from radiation. There are many geological and meteorological parameters that affect the radon concentration in different environments. On the other hand, the results are used to determine the relation between the radon anomalies and seismic activities. In this work, provincial center has been divided into 4 regions by considering the rock types and tectonic structure and radon activity concentration has been determined in soil gas using AlphaGUARD PQ2000 PRO detector. Results are changed between 0,23 kBq/m3 and 186,1 kBq/m3. These results were used to determine the relation between geologic structure and radon activity concentration.