Aramid esaslı kompozit malzemelerin balistik performanslarının ve mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of ballistic performance and mechanical behavior of aramidic based composite materials
  1. Tez No: 398587
  2. Yazar: CENGİZ BARUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU YAKAR, PROF. DR. ÖMER SOYKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Genel olarak, bir kompozit malzeme iki veya daha fazla bileşenden meydana gelen malzemedir. Bunlar birbirleri içinde çözünmeyen makroskobik seviyede bir araya getirmiş bileşenlerdir. Takviye elemanı olarak adlandırılan bileşen; fiber, partikül veya ince levha şeklinde olabilir. Diğer bileşen ise matris fazıdır. Kompozit malzemelerin mekaniksel özelliklerini belirlemede bazı güçlükler mevcuttur. Bu durum kompozit malzemelerin metalik malzemelere nazaran daha kompleks bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Savunma sanayinde kullanılan aramid esaslı kompozit malzemelerin balistik özellikleri ve mekanik davranışı deneysel olarak incelenmiştir. İlk olarak; 16, 18, 20, 22 ve 24 kat aramid kumaş kullanılarak, 10, 21, 42, 63 ve 84 bar basınçta plakalar hazırlanmıştır. Aramid kumaştan yapılan plakalara farklı atış hızlarında mermi ve parçacık testi yapılarak balistik mukavemetleri ölçülmüştür. Hazırlanan plakadan ve atış yapılan plakanın mermi gelmeyen kısmından bir kesit alınarak çekme mukavemetleri ölçülmüştür. Deneyler, laboratuar ortamında National Instute Of Justice NIJ 0101.04 ve NATO STANAG 2920 standartlarında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Generally, a composite material consists of two or more components. These are brought together in a macroscopic level so that the components are insoluble in each other. Reinforcing components may be in the form of fiber, particles or thin sheets. The other component is the matrix phase. Some difficulties in determining the mechanical properties of composite materials are available. This situation has arisen from the fact that composite materials having more complex structure than metallic materials. Ballistic properties and mechanical behavior of composite materials based on aramid used in the defense industry has been investigated experimentally. First, plates were prepared by using 16, 18, 20, 22 and 24 ply aramid fabric. Then 10, 21, 42, 63 and 84 bar pressure were applied to them. Balistic resistances of the plates made of aramid fabrics were measured by performing bullet and particle test at different shooting speeds. The tensile strengths of the plates before the balistic test and the part of the plates which was not shoot with bullet were measured. The experiments in the laboratory have been made in accordance with NIJ 0101.04 and STANAG 2920 standard.