Orhaneli (Bursa) dolayının neojen stratigrafisi, neotektonik yapıları ve mineral yatakları ile ilişkisi
Neogene stratigraphy, neotectonic structures of the orhaneli̇ (Bursa) area and thei̇r relationship with the mineral deposits
  1. Tez No: 398600
  2. Yazar: ESRA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KORAL, YRD. DOÇ. DR. HASAN EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma ile Orhaneli (Bursa) Dolayının Neojen Stratigrafisi, Neotektonik Yapıları ve Mineral Yatakları ile İlişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bölgenin Neojen yaşlı sedimanter istiflerinde yürütülen çalışmada, ekonomik değer taşıyan kömür ve bor madenleri başta olmak üzere; ayrıntılı stratigrafi, sedimantoloji ve istif çalışmalarıyla elde edilen veriler ışığında bu havza birimlerinin birbirleriyle ilişkisi, yaş ilişkileri, oluşum ortamları ve farklı istif dizilimleri ile tektonik özellikleri irdelenmiştir. Ağırlıklı olarak Neojen stratigrafisinin incelendiği alanda saha incelemeleri ile bölgenin 1/25000 ölçekli jeoloji haritası derlenmiş, neotektonik yapıların saptanmasına yönelik tektonik hatların belirlenmesi ile jeolojik evrimin ortaya konulması çerçevesinde çalışmalar yürütülmüş; uygun arazilerde ölçülen ayrıntılı kesit çalışmalarının yanı sıra sistemli numune derlemesi yapılarak stratigrafi, ortam koşulları, çökelme ortamlarındaki süreçler ve tektonik yapıların belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Bu anlamda çalışma alanında yer alan kömür ve bor maden ocaklarında ayrıntılı saha çalışmalarından elde edilen istif çalışmasının yanı sıra laboratuar çalışmalarıyla kayaçların petrografik özellikleri incelenmiş büro çalışmalarıyla arazi ve laboratuar çalışmalarında elde edilen veriler önceki çalışmalarla karşılaştırarak bölgenin jeoloji raporu hazırlanmıştır. Bölgede oluşan grabenleşme sırasında kömür oluşumları ve bor yataklarının yakın zaman aralıklarında indirgen ve okside koşulların egemen olduğu biribirlerine yakın Neojen çökelme havzalarında geliştikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is aimed at examining the Neogene stratigraphy and Neotectonic structures of the Orhaneli (Bursa) area and their relationship with the mineral deposits. It has been carried out at several sites of the sedimentary basin, especially having important economic values such as coal and boron mines. Obtained data resulted from detailed stratigraphy, sedimentology and sequence studying, relation between basins, age relation, development history, different sequence packing and tectonic feature have been revealed. Steps in this study include field, laboratory investigations and report-writing. Predominantly having Neogene stratigraphy in study area with field research 1/25000 scale geology map have been completed. Tectonic lines have been drawn to show Neogene strstigraphy to solve geological evolution. Detailed evaluation working have been caried out, systematic samples were collected to understand enviroment conditions, precipitation processes and tectonic structures. In this sense, data taken from fields, especially coal and boron mine fields have been continued with laboratory investigations. In the report-writing, information obtained from the field and laboratory have been turned into a geological report, in view of previously published reports. It is determined that coal and boron occurrences formed under reducing and oxidising conditions of nearby Neogene basins in the region.