Farklı fertigasyon stratejileri ve damlatıcı debilerinin kumlu ve tınlı topraklarda nitrat yıkanması üzerine etkilerinin incelenmesi
The effect of different fetigation strategies and dripper discarge on nitrate leaching from sandy and loamy soils
- Tez No: 398599
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BÜYÜKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile farklı fertigasyon stratejilerinin, değişik bünyeye sahip topraklarda nitrat yıkanması üzerine etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla, farklı fertigasyon stratejileri, kumlu ve tınlı olmak üzere iki farklı toprak bünyesi ve 2 ve 4 L/s damlatıcı debilerinde denenerek, gübrenin toprağın istenen derinliğine bırakılabilmesi için, sulama sırasında fertigasyonun başlatılacağı en uygun zaman dilimi saptanmıştır. Araştırma Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan serada saksılarda yürütülmüştür. Fertigasyon stratejileri, gübre eriğinin sulama süresi içerisinde suya karıştırılma zamanı farklılaştırılarak oluşturulmuştur. Bu amaçla aşağıdaki fertigasyon konuları denemede kullanılmıştır: F1: Sulama süresinin son yarısında gübre eriyiğinin verilmesi, F2: Sulama süresinin ilk yarısında gübre eriyiğinin verilmesi, F3: Sulama süresinin ¼ ü ile ¾ ü arasında gübre eriyiğinin verilmesi F4: Sulama süresi boyunca gübre eriyiğinin verilmesi, Sonuç olarak, tınlı topraktan yıkanan toplam NO3-N miktarı (mg) incelendiğinde, damlatıcı debisinin ve fertigasyon stratejilerinin NO3-N yıkanmasında etkili olduğu, kumlu toprakta ise damlatıcı debilerinin NO3-N yıkanmasında istatistiksel anlamda bir etkisinin olmadığı ancak fertigasyon stratejilerinin kumlu topraktan NO3-N yıkanmasına etkili olduğu saptanmıştır. Tınlı toprak uygulamalarında 4 L/s?lik debide F4 stratejisi önerilirken kumlu topraklarda 2 L/s?lik debide F3 stratejisinin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine and identify the effects of different fertigation strategies on nitrate leaching in soils having different texture. To this end, the best time to start and end fertigation during irrigation was determined in sandy and loamy soil using different drippers discharging of 2 and 4 l/s, to ensure that fertilizer is left at the desired depth of soil. The study has been performed in pots in greenhouses located at the Akdeniz University. Fertigation strategies have been formulated through differentiation of the time of mixing of fertilizer solution to water during irrigation process. To this end, the following fertigation options have been elaborated: F1 : feeding of fertilizer solution during the second half of irrigation period F2 : feeding of fertilizer solution during the first half of irrigation period F3 : feeding of fertilizer solution between 1/4th and 3/4th of irrigation period F4 : feeding of fertilizer solution during the whole irrigation period As a conclusion, considering the total leached NO3-N masses (mg) for loamy soil, it is determined that dripper disharge and fertigation strategies have statistically significant effect on NO3-N leaching. As for sandy soil, fertigation strategies are determined to have significant effects on leaching, while dripper discharge had no statistically significant effect. For loamy soil applications, F4 strategy at 4 L/s discharge is suggested, while for sandy soil applications, F3 strategy at 2 L/s discharge is suggested.