Bir kömür sahasının bilgisayar destekli tasarım programları ile değerlendirilmesi
Bi̇r kömür sahasinin bi̇lgi̇sayar destekli̇ tasarim programlari i̇le değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 398641
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sunulan tez çalışmasında özel bir şirket bünyesinde bulunan bir kömür sahasının üç boyutlu olarak rezerv-açık ocak çalışması, saha jeolojisi, kaya mekaniği ve zemin mekaniği çalışmaları yapılmıştır. Üç boyutlu olarak dizayn çalışmalarında Micromine programı kullanılmıştır. Rezerv hesaplama çalışmalarında kriging ve uzaklığın tersi yöntemleri kullanılarak blok model oluşturulmuştur. Rezerv, çalışma sahasının faylı bir zon göstermesi sebebiyle panolara ayrılmıştır.(Pano I, II, III ve IV). Nihai rezerv tespitinden sonra açık ocak dizaynı yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Kaya mekaniği ve zemin mekaniği deneyleri Dokuz Eylül Üniversitesi Kaya Mekaniği Laboratuvarı yapılmıştır. Her bir litoloji için deneyler yapılmış ve elde edilen sonuçlar tezdeki bazı yapılan laboratuvar deneyleri kısmında verilmiştir. Sonuç olarak kömür sahasının rezervi sınır kalori değeri 500 kcal/kg üstünde, yaklaşık 66.960.000 ton olarak bulunmuş ve bu değer bir kömür sahası için yeterli olarak görülmüştür. Ancak sahada faylanma zonları çok görüldüğünden açık işletmede yapılacak çalışmalarda bu durumun göz ardı edilmemesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reserve-open pit, site geology, rock mechanic and soil mechanic studies of a coal site were performed using 3D under a private mining company supervision. Micromine software program was used with using 3D specifications in designs. Block model was created using kriging and inverse distance methods in reserve estimations. Reserve was divided into different panels since site has different fault zones. (Panel I, II, III and IV) Study was completed after determination of final reserve estimation applying open pit design. Rock mechanic and soil mechanic tests were performed in Dokuz Eylül University Rock Mechanics Laboratory. Tests were carried out for each lithology and the results were presented in the laboratory experiments chapter of the thesis. As a result, reserve of coal site was found approximately 66.960.000 million tons above 500 kcal/kg as cut off calorie value and this value was considered adequate. However, due to the fault zones in the site, the situation of the operations in open pit should be considered for future studies.