Grafen nanoşerit destekli karbon elektrotların hazırlanması ve elektroanalitik özelliklerinin belirlenmesi
Preparation of graphene nanoribbon carbon electrodes and investigation of electroanalyticalproperties
- Tez No: 398649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Grafennanoşerit destekli karbonize olmuş nanomalzemeler hazırlamak suretiyle yeni elektrotlar geliştirilmiştir. Grafennanoşeritler, çok duvarlı karbon nanotüplerin kimyasal oksidasyonu ile elde edildikten sonra kömür katranı içine çeşitli oranlarda ilave edilmiş ve substrat olarak bir camsı karbon elektrot üzerinde 1000 ºC'de inert azot ortamında yüksek sıcaklık tüp fırınında muamele edilmiştir. Elde edilen nihai ve ara-ürünler çeşitli tekniklerle karakterize edilmiş, kimyasal yapısı açıklanmaya çalışılmıştır. Karakterizasyonlarda, TEM, SEM, XRD, IR ve elektrokimyasal teknikler kullanılmıştır. Nanoşerit destekli karbonize malzemenin elektrokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Dönüşümlü voltametri ve elektrokimyasal impedans teknikleriyle, geliştirilen elektrotlarınelektroanalitik performansları test edilmiştir. Diferansiyel puls voltametrisi tekniğiyle askorbik asit varlığında ürik asit ve dopamin tayini için yöntem geliştirilmiştir. Doğrusal kalibrasyon aralığı 2 uM – 20 uM arasındadır. Yöntemde alt tayin sınırı (S/N = 3) ise dopamin için 3 nM ve ürik asit için 6 nm olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yöntemle, idrar numunelerinde dopamine ve ürik asit analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphene nanoribbons supported carboneceous nanomaterials were synthesized as novel electrode material. Graphene nanoribbons were synthesized vith chemical oxidation methods from multi-walled carbon nanotubes. The nanoribbons, unzipped nanotubes, were added in coal tar pithch and then were carbonized on glassy carbon substrate with high temperature tube furnace at 1000 ºC under N2 atmosphere. The nanoribbons, carbonaceous materials were characterized with some techniques such as TEM, SEM, XRD, IR and electrochemical methods. Electrochemical properties of the nanoribbon supported carbonaceous electrode were investigated via cyclic voltammetry and electrochemical impedans spectroscopy. Electrochemical performance of the nanomaterials was tested as sensor applications. The modified electrode was used for determination of dopamine and uric acid via differential pulse voltammetry in the presence of ascorbic acid. The limit of detection (S/N = 3) of the method was calculated as 3 nM for dopamine and 6 nM for uric acid with the linear calibration curves ranged from 2 M to 20 M. The method shows good reproducibility and stability and was successfully applied to measure dopamine and uric acid in human urine samples.