Muğla ili'nin olasılıksal deprem tehlike analizi ve tek boyutlu dinamik analiz ile yerel zemin davranışının incelenmesi
Probabilistic seismic hazard for Muğla provi̇nce and investigation of one-dimensional dynamic analysis of local soil behavior
- Tez No: 398717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKÇE ÇİÇEK İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bütün yapıların tasarımında depremler sonucunda zeminde meydana gelebilecek dinamik etkiler tam ve doğru olarak dikkate alınmalıdır. Bunun için meydana gelmesi muhtemel deprem büyüklüğü tahmin edilmeli ve zemin özelliklerine göre yüzeyde oluşturacağı etkiler hesaplanmalıdır. Bu tez çalışmasında bölge olarak seçilen Muğla İli için deprem tehlikesi olasılıksal yaklaşımla SEISRISK III (Bender ve Perkins, 1987) paket programı kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucu inceleme alanında elde edilen en büyük yer hareketinin bulunduğu bölge için zemin profilleri oluşturularak EERA (Bardet vd., 2000) programı ile tek boyutlu dinamik zemin analizi yapılmıştır. Sonuçlar yorumlanarak öneriler kısmında tavsiyeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In design of the whole structures, the dynamic ground effects that would occur as a result of earthquakes should be considered exactly and accurately.Because of this reason, magnitude of a potential earthquake should be estimated and the effects on surface according to the ground feature should be calculated.Earthquake hazard of Muğla Province was computed by using SEISRISK III (Bender and Perkins, 1987) with probabilistic approach in this thesis.In consequence of the calculations,one-dimensional dynamic soil analysis was performed for the region where the largest ground motions were happened by using EERA (Bardet et al., 2000) via created soil profiles. The suggestions were explained by interpreting the results in recommendations section.