Coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi festivalleri kapsamında değerlendirilmesi: Bodrum Mandarini örneği
Evaluation of geographically indicated products within the scope of gastronomy festivals: The case of Bodrum Mandarini
  1. Tez No: 764220
  2. Yazar: SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN KARGİGLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda coğrafi işaret ile tescillenen ürünlerin bulunduğu bölgelere turistik ziyaretlerin arttığı görülmektedir. Bununla birlikte coğrafi işaretli ürünlerin bölgedeki diğer yöresel ürünlerle birlikte tanıtıldığı gastronomi festivalleri de her geçen yıl artarak devam etmektedir. Bu araştırma, Bodrum Mandalina Festivali'ne katılan ziyaretçilerin Bodrum'un tek coğrafi işaretli ürünü olan Bodrum Mandarini, coğrafi işaret kavramı ve Muğla'nın coğrafi işaretli ürünleri hakkında bilgi düzeyleri ile Bodrum Mandalina Festivali'nin Bodrum'u ziyaret etme niyetine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Muğla ili ve Bodrum ilçesinde daha önce bu konuda bir araştırmanın yapılmamış olması, ileride yapılabilecek çalışmalara yol göstermesi ve literatüre katkı sağlaması bakımından önemlidir. Araştırma kapsamında katılımcıların; coğrafi işaret bilgi düzeyi, festival memnuniyeti, festival deneyimi tatmini ile Bodrum'u ve Bodrum Mandalina Festivali'ni tekrar ziyaret niyetlerini öğrenmeye yönelik ifadeler yer almıştır. Araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 2022 yılı Ocak ayında Bodrum Mandalina Festivali'ne katılan ziyaretçilerden gönüllü olanlara anket formu uygulanmış ve verilen cevaplar istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Veri analizleri sonucunda Bodrum Mandalina Festivali'ne katılanların coğrafi işaretleme kavramı ile ilgili bilgi düzeylerinin festival memnuniyeti, Bodrum'u ve festivali tekrar ziyaret niyeti ile doğru orantılı olduğu; coğrafi işaret bilgi düzeyi arttıkça festival memnuniyeti ve destinasyonu tekrar ziyaret etme niyetlerinin de aynı oranda arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, Bodrum'un tek coğrafi işaretli ürünü olan Bodrum Mandarini'nin ve Bodrum Mandalina Festivali'nin katılımcıların Bodrum'u ziyaret etmelerinde güçlü bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Muğla ve Bodrum'un coğrafi işaretli ürünler bakımından zengin gastronomi potansiyeline sahip olduğu fakat bu destinasyonların coğrafi işaretli ürünlerinin yeterince tanınmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda Muğla ile Bodrum'da yer alan otel, restoran ve diğer turistik işletmelerde bölgenin coğrafi işaretli ürünlerine yer verilerek ziyaretçilerin bu ürünleri tatma ve deneyimleme fırsatı sunmaları gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is seen that touristic visits to regions where products registered with geographical indications have increased. In addition, gastronomy festivals, where geographically marked products are promoted together with other local products in the region, continue to increase every year. This research aims to reveal the knowledge level of the visitors attending the Bodrum Tangerine Festival about Bodrum Mandarin, the only geographical indication product of Bodrum, the concept of geographical indication and the geographical indication products of Muğla, and the effect of the Bodrum Tangerine Festival on their intention to visit Bodrum. has been made. The fact that no research has been done on this subject before in Muğla province and Bodrum district is important in terms of guiding future studies and contributing to the literature. Within the scope of the research, the participants; There were expressions to learn about geographical indication knowledge level, festival satisfaction, festival experience satisfaction, and their intention to visit Bodrum and Bodrum Tangerine Festival again. In the research, using the convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, a questionnaire form was applied to the volunteers who participated in the Bodrum Tangerine Festival in January 2022, and the answers were analyzed with statistical methods. As a result of the data analysis, it was determined that the knowledge level of the participants of the Bodrum Tangerine Festival about the concept of geographical indication is directly proportional to the festival satisfaction and the intention to visit Bodrum and the festival again; It has been concluded that as the level of geographical indication knowledge increases, festival satisfaction and intention to revisit the destination increase at the same rate. However, it was concluded that Bodrum Mandarini, the only geographically marked product of Bodrum, and Bodrum Tangerine Festival did not have a strong effect on the participants' visit to Bodrum. In addition, it has been concluded that Muğla and Bodrum have rich gastronomic potential in terms of geographically indicated products, but the geographically indicated products of these destinations are not sufficiently recognized. In this direction, it is thought that the geographically marked products of the region should be included in the hotels, restaurants and other touristic establishments in Muğla and Bodrum and that visitors should have the opportunity to taste and experience these products.