Moralli deresinin (Tuşba, Van) ve çevresinin sedimantolojik, mineralojik ve jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Sedimentological, mineralogical and geochemical characteristics of the Moralli Stream (Tuşba, Van)
- Tez No: 398721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER YAKUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında Moralli Deresi'nin sedimantolojik, mineralojik ve jeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Sedimanter yapılar, sedimanların dokusal özellikleri ve depolanma ortamları, Moralli Deresi'nin akarsu sistemini anlamak için değerlendirilmiştir. Bu amaçla çalışma alanından 42 örnek alnımıştır. Seçilen bazı örnekler için X-Işınları kırınımı ile toplam sediman ve kil fraksiyon analizleri yapılmıştır. Örneklerin toplam sediman analizi sonuçlarına göre kuvars, kalsit, feldispat, mika, kristobalit, amfibol, simektit ve klorit mineralleri tanımlanmıştır. Kil fraksiyon analiz sonuçlarına göre ise smektit, klorit ve illit mineralleri tanımlanmıştır. Moralli Deresi organize sanayi bölgesinden ve yerleşim alanlarından geçmektedir. Bu nedenle çalışma alanında ağır metal kirliliği araştırması yürütülmüştür. Moralli Deresi ve Van Gölü çökel örnekleri üzerinde ICP-OES kullanılarak analiz yapılmış, örneklerdeki ağır metaller tanımlanmış ve ağır metallerin miktarları ölçülmüştür. Analizlerden elde edilen bilgilere gore, Cu, Cd, Pb, Ni, Zn, Cr, Co ağır metalleri ve bunların miktarları belirlenmiştir. Cu, Cd, Pb, Zn, Co ağır metallerinin değerleri, T.C. Çevre ve Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği sınır değerlerini aşmadığı ancak Cr ve Ni miktarlarının bu sınır değerlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Ağır metal kirliliğinin sanayi atıklarından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the sedimentologic, mineralogic, and geochemical properties of the fluvial deposits of Moralli Stream. The sedimentary structures, textural characteristics of sediments and depositional environments were interpreted in order to understanding fluvial system of Moralli Stream. For this purpose 42 samples were collected from studied area. Some of chosen samples were analysed by using X-Ray diffraction of total sediment analysis and clay fraction methods. According to results of the total sediment analysis, quartz, calcite, feldspar, mica, cristobalite, amphibole, smectite and chlorite minerals were defined. According to results of the clay fractions smectite, chlorite and illite minerals were defined. The Moralli Stream passes through the industrial zone and residential areas. Because of this reasons, investigation of heavy metal pollution was carried out in the studied area. Samples from fluvial deposits of Moralli Stream and lacustrine deposits of Lake Van were analysed by using ICP-OES to define heavy metals of the soils and measure heavy metals' values. According to datas which obtained from analysis, Cu, Cd, Pb, Ni, Zn, Cr, Co heavy metals and their values were identified. Cu, Cd, Pb, Zn, Co values were not exceed the limit values which were defined by Environment and Health Ministry of Turkey. But Cr and Ni values were exceed the limits. It is understood that, the heavy metal contamination was derived from industrial waste.