Bazı şeftali (Prunus persica L.) çeşitlerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and chemical characteristics of some peach (Prunus persica L.) cultivars grown in bursa
  1. Tez No: 398720
  2. Yazar: ONUR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAD MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada; ülkemizde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan standart şaftali çeşitleri (Royal Glory, Cardinal, Early Red, Dixired, Şentürk, Glohaven, Redhaven, R10, Cresthaven, Takunya) ve şeftali genotipine (Çöğür) ait meyvelerin pomolojik özellikleri, kimyasal özellikleri, meyve suyundaki organik asit içerikleri, fenolik bileşikler, C vitamini ve şeker içeriklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yapılan araştırmada incelenen çeşitlerin ve genotipin meyve ağırlığı ortalama 71.80±4.2-217.63±4.19 g, meyve kabuk kalınlığı ortalama 48.26±0.98-74.08±0.83 mm, meyve genişliği ortalama 49.74±1.43-72.65±0.57 mm, meyve yüksekliği ortalama 52.68±1.56-71.28±1.26 mm, meyve çekirdek ağırlığı ortalama 4.20±0.35-11.72±0.93 g ve meyve eti sertliği ise ortalama 4.94±0.23-21.92±7.48 kg/cm2 arasında tespit edilmiştir. Çalışmada çeşitler ve genotipe ait kimyasal özeliklerden SÇKM %5.50-13.30 ve pH içerikleri 3.84-4.80 arasında belirlenmiştir. Şeftali çeşitleri ve genotipine ait meyve sularının malik asit içeriği 2.981-1.040 g/l, tartarik asit içeriği 0.869-0.102 g/l, sitrik asit içeriği 3.085-1.149 g/l, süksinik asit içeriği 2.583-0.994 g/l ve fumarik asit içeriği 33.715-3.822 mg/l arasında belirlenmiştir. Araştırmada incelenen çeşitlerde ve genotipte ait meyve sularında fenolik bileşik içerikleri gallik asit 12.162- 4.530 g/l, kateşin 101.850-11.215 g/l, klorojenik asit 56.166-14.565 g/l, kafeik asit 80.704-21.510 g/l, siringik asit 56.35-7.93 g/l, p-kumarik asit 23.13-11.97 g/l, ferulik asit 11.550-5.385 g/l, phlorodizin 69.495-5.415 g/l, protokateşuik asit 57.764-8.985 g/l, rutin 192.015-20.550 g/l ve kuersetin 43.020-19.020 g/l arasında değiştiği tespit edilmiştir. İncelenen çeşitler ve genotipin C vitamini içeriği 347.028-149.627 mg/l arasında tespit edilirken, şeker içerikleri bakımından ise fruktoz 14.115-6.310 g/100g, glikoz 12.840-6.325 g/100g, sakaroz 73.425-29.655 g/100g ve maltoz 2.875-1.095 g/100g arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the pomological and chemicel properties of fruits, organic acids, phenolic compounds, vitamin C and sugars content of fruit juice in peach cultivars (Royal Glory, Cardinal, Early Red, Dixired, Şentürk, Glohaven, Redhaven, R10, Cresthaven, Takunya) and genotypes (seedling) intensively cultivated in Turkey. In the study, average of fruit weight varied between 71.80±4.2-217.63±4.19 g, average of fruit shell thickness between 48.26±0.98-74.08±0.83 mm, average fruit width between 49.74±1.43-72.65±0.57 mm, average fruit height between 52.68±1.56-71.28±1.26 mm, average fruit seed weight between 4.20±0.35-11.72±0.93 g and average fruit firmness between 4.94±0.23-21.92±7.48 kg/cm2. The chemical properties of the studied varieties and genotype have been identified. SÇKM and pH contents were ranged from 5.50 to-13.30%, from 3.84 to-4.80 respectively. Organic acid contents of peach cultivars and genotype contanied 2.981-1.040 g/l, malic acid, 0.869-0.102 g/l, tartaric acid, 3.085-1.149 g/l, citric acid, 2.583-0.994 g/l, succinic acid and 33.715-3.822 mg /l fumaric. Gallic acid contents were between 12.162-4.530 g/l, catechin 101.850-11.215 g/l; chlorogenic acid 56.166-14.565 g/l; caffeic acid 80.704-21.510 g/l; siringik acid 56.35-7.93 g g/l; p-coumaric acid 23.13-11.97 g/l; ferulic acid 11.50-5.385 g/l; phlorodizin 69.495-4.415 g/l; protocatechuic acid 57.564-8.985 g/l; rutine 192.015-20.550 g/l; and quercetin 43.020-19.020 g/l. In the research, vit C contentes ranged from 347.028 to-149.627 mg/ l, as for sugar contents, fructose varied between 3.7200-9.8133 g/100g, glucose between 2.7267-7.2233 g/100g and sucrose between 0.0220-0.1346 g/100g.