Peganum harmala ve Chelidonium majus bitkilerinin polar faz ekstraktlarının insan plazması asetilkolinesteraz enzimi üzerine etkilerinin araştırılması
The exploration of the polar phase extract of Peganum harmala and Chelidonium majus plants on the acethylcholinesterase enzyme of human plasma
  1. Tez No: 398722
  2. Yazar: SİNEM TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada; sinir uyarılarının iletiminde görevli enzim olan asetilkolinesteraz (AChE, EC.3.1.1.7) üzerine seçtiğimiz iki bitkinin polar faz ekstraktının etkisi araştırıldı. Çalışmamızda enzim kaynağı olarak insan plazması AChE'i, bitki olarakta üzerlik otu [Peganum harmala L.] ve kırlangıç otu [Chelidonium majus L. ]'ndan hazırlanan polar ekstrakt seçildi. Çalışmada bitkilerin her birinin ekstraktı kullanılarak, insan plazma AChE'si üzerine inhibitör mü yoksa aktivatör mü etkisi yaptığı araştırıldı. İnhibitör etkili olanların hangi tür bir inhibitör olduğu bulundu. İnsan plazmasındaki asetilkolinesteraz enzimi üzerine bu iki bitki uygulanarak bunların inhibisyon kinetikleri incelendi ve % Aktivite-I grafikleri çizilerek, çizilen bu grafiklerden her bir bitkinin I50 değerleri hesaplandı. I50 değerleri sırasıyla; 0,027 mg/mL ve 0,519 mg/mL olarak bulundu. Kinetik çalışmanın bu aşamasında, her bir bitki için 5 farklı substrat ve 3 farklı inhibitör konsantrasyonunda çalışıldı. Sonuçlar Lineweaver-Burk grafiğine dönüştürüldü. Grafikten inhibisyon çeşidi belirlendi. Her iki bitkide dönüşümlü yarışmasız inhibisyon etkisi gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of two plants with polar extract phases on Acetylcholinesterase (AChE; E.C. 3.1.1.7) enzyme which is able to transmission of nervous impuls was investigated. In our study, human plasma AChE and Peganum harmala L. and Chelidonium majus L. were selected as a source of enzyme and plant with polar extracts respectively. Each plant extract was investigated whether it shows inhibitor or activator effect on human plasma AChE. The inhibition type of the extracts showing inhibitor effect on the enzyme activity was found. The inhibition kinetics of these two plants was investigated applying the extracts on the enzyme and activity %-I graphs was obtained then I50 values of each extract were calculated from these graphs. I50 values were 0.027 mg/mL for Peganum harmala L. and 0.519 mg/mL for Chelidonium majus L. In this step of the kinetic studies, the concentrations of five different substrates and three different inhibitor of each plant was studied. All of the inhibition results were converted to Lineweaver-Burk graphs. The inhibition type was determined from the graphs. In conclusion, both plants showed effect of reversible-noncompetitive inhibition.