Türkiye'de tescil edilmiş bazı fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinin verim ve bazı verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some yield components of the registered dry bean (Phaseolus vulgaris L.) cultivars of Turkey in Van conditions
- Tez No: 398765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, Van Gürpınar koşullarında yetiştirilebilecek fasulye çeşitleri ile bunların önemli tarımsal ve bitkisel özelliklerini belirlemek amacıyla 2013 yılında Gürpınar merkezde yürütülmüştür. Denemelerde tescil edilmiş 13 fasulye çeşidi (Bulduk, Akın, Göynük, Karacaşehir90, Arslan, Özdemir, Önceler, Battal, Zülbiye, Göksun, Akman 98, Akdağ ve Güngör) ve 2 genotip (Gevaş 1 ve Gevaş 2) kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada fasulyede bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla ve tane sayısı, baklada tane sayısı, birim alan tane verimi, hasat indeksi, biyolojik verim ve bin tane ağırlığı özellikleri incelenmiştir. En yüksek birim alan tane verimi 360.4 kg/da ile Bulduk çeşidinden elde edilirken, en düşük birim alan tane verimi 201.6 kg/da ile Önceler çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine cultivars which grown at Van Gurpinar ecological conditions and their some important agricultural and plant properties in 2013 year in center of Gurpinar. In the study was used 13 cultivars which officially registered such as Bulduk, Akın, Göynük, Karacaşehir90, Arslan, Özdemir, Önceler, Battal, Zülbiye, Göksun, Akman 98, Akdağ and Güngör and 2 genotypes (Gevaş 1 and Gevaş 2). The trial was conducted by using randomized complete blocks design with the three replications. In the study were investigated sowing times on plant height, first pod height, numbers of branches, numbers of pod per plant and numbers of seed per plant, numbers of seed per pod, seed yield per unit area, harvest index, biological yield and 1000 seed weight. While the highest seed yield per area was obtained from Bulduk varieties with 360.4 kg/da, the lowest seed yield per area was obtained from Önceler with 201.6 kg/da.