Perovskit RbCdBr3 kristalinin fiziksel özelliklerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmesi
Investigation of physical properties of perovskite RbCdBr3 crystal with density functional theory
  1. Tez No: 398779
  2. Yazar: MELİKE DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada RbCdBr3 kristalinin bazı fiziksel özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisine dayanan ABINIT ve Wien2k paket programları ile incelendi. Genelleştirilmiş gradient yaklaşımı (GGA) ve yerel yoğunluk yaklaşımı (LDA) altında, bu bileşiğin yapısal ve hacim optimizasyonu, enerji bant yapısı, valans elektronlarının durum yoğunluğu (DOS) ve optik özellikleri incelendi. Bileşiğin yapı ve hacim optimizasyonu yapılarak teorik örgü sabitleri elde edildi. Hesaplanan enerji yasak bant aralığı gösteriyor ki RbCdBr3 kristali bir yarıiletken malzemedir. Bu yaklaşımları kullanarak, bileşiğin foton enerjisine bağlı dielektrik fonksiyonu, sönüm katsayısı, soğurma katsayısı, yansıtıcılık katsayısı ve kırılma indisi gibi bazı optik özellikleri de incelendi. Literatür taramasında, bu bileşikle ilgili yalnız birkaç deneysel çalışmaya ulaşıldı ve hiçbir teorik çalışma bulamadık. Bu yüzden, elde edilen sonuçlar ne deneysel çalışmalarla ne de teorik çalışmalarla karşılaştırılamadı.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical properties of RbCdBr3 crystal are investigated using ABINIT and Wien2k software package program based on density functional theory. Within the generalized gradient approximation (GGA) and the local density approximation (LDA), the structural and volume optimizations, energy band structure, density of states of valance electrons (DOS) and optical properties of this compound are investigated. The theorical lattice parameters of this compound were obtained by structural and volume optimization. The calculated energy band gap shows that the RbCdBr3 crystal is a semiconductor material. Using these approximations, the photon-energy dependent dielectric functions and some optical properties such as the absorption coefficient, extinction coefficient, refractive index, reflectivity and conductivity are also studied. In literature search, we obtained only few experimental studies and found no theoretical alone related with this material. Therefore, the obtained results could not be comparing with either experimental or theoretical studies.