Ferulago angulata (schlecht.) boıss bitkisinin antioksidan, antiradikal aktivitesinin ve n-nitrozodimetilamin ile oksidatif stres oluşturulan ratlarda etkisinin belirlenmesi
Determination of ferulago angulata (schlecht.) boiss. plant's antioxidant, antiradical activity and its protective effect n- nitrosodimethylamine induced oxidative stress in rats
  1. Tez No: 398791
  2. Yazar: HATİCE KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ferulago angulata (Schlecht.) Boiss. bitkisinin antioksidan, antiradikal aktivitesini, bazı vitamin (E, A, C) ve mineral (Zn, Cu, Fe, Mn, Cr, Se, Ca, Mg, K, Na) düzeylerini belirlemek, aynı zamanda N-nitrozodimetilamin (NDMA) uygulanmış ratlarda, karaciğer doku antioksidan enzimleri (GSH-Px, SOD, CAT) üzerine etkisini değerlendirmektir. Yapılan çalışmada mineral analizleri ICP-OES, vitamin analizleri ise HPLC metodu kullanılarak, bitkinin toplam fenol, flavonoid ve antioksidan kapasitesi, DPPH, hidroksil, süperoksit, hidrojen peroksit radikallerini süpürme aktivitesi spektrofotometrik olarak belirlendi. Deneysel aşamada 60 adet Wistar albino rat kullanılarak 6 grup oluşturuldu. Deneysel aşama 21 gün sürdürüldü. Rat karaciğer dokusunda belirlenen antioksidan enzim aktiviteleri istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Sonuç olarak, Ferulago angulata (Schlecht.) Boiss. bitkisinin A, E ve C vitamin içeriklerinin, mineral miktarlarının, fenol ve flavonoid miktarlarının; ayrca bitki metanol ekstraktının serbest radikalleri süpürme aktivitesinin yüksek olduğu belirlendi. Bunun yanısıra karaciğer dokusu üzerinde tespit edilen pozitif etkiler nedeniyle bitkinin karaciğer hasarına karşı koruyucu olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine antioxidant, antiradical activity of Ferulago angulata (Schlecht.) Boiss. plant, to determine levels of certain minerals (Zn, Cu, Fe, Mn, Cr, Se, Ca, Mg, K, Na) and vitamins (E, A, C), and also, to evaluate the effect of plant on liver tissue antioxidant enzymes (GSH-Px, SOD, CAT) in N-nitrosodimethylamine (NDMA) applied rats. In the study, mineral analyses were carried out using ICP-OES and vitamin analyses were carried out using HPLC method, and total phenol, flavonoids, antioxidant capacity, DPPH, superoxide, hydrogen peroxide and hydroxyl radicals scavenging activity of the Ferulago angulata (Schlecht.) Boiss. methanol extract were determined by spectrophotometrically. Experimental period was continued with 60 Wistar albino rats in 21 days. The rats were divided into six equal groups. The antioxidant enzymes of the rats liver tissues were determined then evaluated by statical analyses. The results of this study showed that content of antioxidant vitamins, minerals, total phenol and flavonoids of the Ferulago angulata (Schlecht.) Boiss. plant were in high levels, also, it was determined that the methanol extracts of plant had a very high scavenging activity for free radicals. Due to the positive effect on significant changes in antioxidant enzymes of liver tissue it is thought that the plant could be used as a protective for the liver damage.