Van koşullarında organik ve inorganik gübrelemenin mercimekte (Lens culinaris Medic.) verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi
The effect of organic and inorganic fertilization on the yield and some yield components of lentil (Lens culinaris Medic.) in Van conditions
- Tez No: 398806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, organik ve inorganik gübre uygulamalarının mercimek çeşitlerinde verim ve bazı verim öğelerine etkisini belirlemek üzere 2014-15 yetiştirme sezonunda Van'da yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede iki mercimek çeşidine (Özbek ve Kafkas) farklı gübre kaynakları (Kontrol, DAP, Tavuk gübresi ve Koyun gübresi) uygulanarak verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, biyolojik verim, birim alandaki tane verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı ve tanede protein oranı incelenmiştir. En yüksek tane verimi, 157.6 kg/da ile Özbek çeşidinin tavuk gübresi uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of organic and inorganic fertilization on the yield and some yield components in lentil cultivars in 2014-15 growing seasons in Van. The experiment was laid out in a factorial randomised block design with three replications. The study was conducted to determine effects of different fertilizer sources (Control, DAP, Chicken manure and sheep manure) on the yield and some yield components in two lentil cultivars (Özbek and Kafkas). In the study were investigated the plant height, first pod height, branch number per plant, pod and seed number per plant, seed number per pod, biological yield, seed yield per unit, harvest index, 1000-seed weight and protein ratio in seed. The highest seed yield was obtained from chicken manure application of Özbek cultivar with 1576 kg/ha-1.