Mobil optik okuyucu uygulaması
A mobile optical mark reading application
- Tez No: 398807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUHAP ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Değerlendirilmesi açık uçlu sınavlara göre daha kolay ve hızlı ayrıca sonuçlarının daha objektif olması sebebiyle çoktan seçmeli sınavlar son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sonuç olarak bu sınavları doğru ve hızlı bir şekilde ölçen ve değerlendiren sistemlere ihtiyaç da artmıştır. Bu sistemlerin geliştirilmesi için gelişen teknoloji ile beraber hayatımızın birçok alanında kendini gösteren görüntü işleme tekniklerinden sıklıkla faydalanılmaktadır. Özellikle Optik İşaret Tanıma (OMR) teknikleri, çoktan seçmeli sınavlara ait cevap kağıtları üzerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Günümüzde mobil cihazlar günlük hayatımızda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak mobil cihazlar üzerinde görüntü işleme tekniklerini kullanan uygulamalar yaygınlaşamamıştır. Bu tez çalışmasında görüntü işleme yöntemleri kullanılarak, optik formların okunma işlemi akıllı cep telefonları üzerinde yapılmıştır. Optik işaret okuma işlemlerinde görüntü işleme teknikleri genellikle, işaretli alanların tespiti ve puanlandırma işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu tezde çok şıklı testlerin okunmasında akıllı telefonların kameralarının kullanılmasına dayanan yeni bir yöntem (yaklaşım tarzı) üzerinde durulmaktadır. Bu yöntemde geometrik düzeltme, kenar belirleme, görüntü iyileştirme işlemleri yapılarak optik form ve optik form alanlarının tespiti gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple-choice tests have been used very widely because of the fact that they are a lot easier and faster to evaluate the results compared to open-ended tests and that their results are more objective. Consequently, need for the systems that test and evaluate the exams has risen. Image processing techniques which appear in many parts of our lives as a consequence of developing technology are frequently used in order to develop these systems. Optical Mark Recognition (OMR) techniques in particular are applied while evaluating optical answer sheets. At the present time, mobile devices are widely used in our daily lives. However, applications using image processing techniques on mobile devices have not become widespread, yet. In this thesis study, optical answer sheets were read on smart phones by using image processing methods. In the processes of Optical Mark Reading, image processing techniques are usually used to detect the marked areas and to score. This thesis is about a new method that bases reading of multiple-choice tests on the use of mobile phone cameras. In this method, optical answer sheet and optical answer sheet areas‟ detection is realized by geometrical correction, edge detection and image enhancement.