Covalent self-assembly of an energy cascade in one step
Tek adımda kovalent bağlarla kendiliğinden bir araya gelen enerji transferi sistemi
- Tez No: 398819
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Işık hasatlama sistemleri, verici birim tarafından absorblanan enerjinin alıcı birime aktarılmasını içerir. Bu tarz sistemler belirli bir dalga boyundaki enerjinin alıcı birimlere doğru yönlendirilmesini amaçlar. Bu çalışmada, BODİPY tabanlı Förster tipi enerji transfer mekanizması ile çalışan enerji transfer sistemi tasarlanmıştır. Sistem içindeki verici ve alıcı birimler sentezlenmiştir ve birimler kendiliğinden bir araya gelerek, enerji transfer sistemini oluşturması planlanmıştır. Birimlerin kendiliğinden bir araya gelmesini sağlamak için Passerini reaksiyonu kullanılacaktır. Tasarlanan molekül üç farklı birime sahiptir ve bu birimler BODİPY, monositril BODİPY ve disitril BODİPY den oluşmaktadır. Enerji transfer süreci, enerjinin verici birim tarafından yaklaşık 502 nm de absorblanmasından ve enerji transferleri sonucunda 674 nm deki emisyonun gözlenmesinden oluşur. Alınan fotometrik sonuçlar, tasarlanan enerji transfer sisteminin planlandığı gibi çalışacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Light harvesting mechanisms include absorption of energy by donor and transfer of the absorbed energy to acceptor. The aim of this process is the channeling of the light at certain wavelength. In this study, energy transfer process was sustained by BODIPY based Förster type light harvesting cascade. The donor and acceptor units of the cascade were synthesized to be combined by self-assembly. Passerini reaction was used in the assembly of the three units. Designed molecule consists of three moieties: BODIPY, monostyryl- BODIPY and distyryl-BODIPY. The expected process of energy transfer starts with the absorption of light at around 502 nm and ends with the emission at around 674 nm. The spectral overlap between donors and acceptors were shown. Under the light of the results, the designed molecule is promising to work as an effective energy transfer cascade.