A homogeneous system for photogeneration of hydrogen initiated by bodipy based photoinduced electron transfer
Bodipy tabanlı fotoindüklemeli elektron transferi sistemleri aracılığıyla homojen hidrojen fotojenerasyonu
- Tez No: 398822
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Güneş enerjisinin toplanmasıyla yakıtların üretilmesi, geleceğin enerji ihtiyacını karşılayacak bir teknolojidir. Kobalt, soy metallere gore, yerkürede daha çok miktarda bulunduğundan ve daha ucuz olduğundan dolayı suyun parçalanması metodunda sıkça kullanılmaktadır. Proton indirgenmesinde bir çok kez kobaltoksim katalistleri kullanılmıştır. Bu projede, homojen bir fotokatalitik system oluşturularak hidrojen fotojenerasyonunun yüksek verlimlilikle sağlanması amaçlanmaktadır. Bunu yapmak için, yüksek kuantum verimliliğine ve fotostabiliteye sahip BODIPY boyaları kullanılarak on molekül sentezlenmiştir. Hedeflenen moleküllerin sentezi ve karakterizasyonundan sonra, moleküllerin beş tanesi hidrojen üretmiştir.
Özet (Çeviri)
The key technology to fulfill the energy needs in the future is the generation of fuels by harvesting solar energy. Due to high abundance and low prices of cobalt, water-splitting (based on cobalt) method has received a lot of attention compared to noble metals. Several times cobaltoxime based catalysts were studied for proton reduction. In this project, our aim was to produce a homogeneous photocatalytic system for photogeneration of hydrogen with high efficiency. To do so, we synthesized ten integrated molecules in which we are making use of the highly quantum efficient and photostable BODIPY chromophore. After the synthesis and characterization of target molecules, we achieved to demonstrate hydrogen evolution with five of our molecules.