H∞ filter based target tracking under time delayed measurements
Zaman gecikmeli ölçümler altında H∞ süzgeç tabanlı hedef izleme
  1. Tez No: 398826
  2. Yazar: EZGİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİTAY ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez kapsamında zaman gecikmesi olan doğrusal sistemler için hedef izleme problemi üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada standart karışık hassasiyet problemi ile H∞ süzgeç tasarımı arasındaki benzerlikten yararlanılarak hedef izleme problemi bir filtre uyarlama problemine dönüştürülmüştür. Hedef izleme problemi incelenirken tek boyutta hareket eden tipik bir araç modeli örnek alınmıştır ancak çalışmalar 3 boyuttaki hareket için de uygulanabilmektedir. Ayrıca hem süreç hem de ölçüm gürültüsü hesaba katılmıştır. Durum kestirimi ve performansları zaman gecikmesi, giriş işareti, gürültüdeki farklılık vb. değişik senaryolar altında incelenmiştir. Önerilen H∞ optimal filtreleme yöntemiyle elde edilen sonuçlar, H2 optimal filtreleme yöntemiyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve simülasyon sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis target tracking problem for time delayed linear systems is studied. The standard mixed sensitivity problem is considered with time delayed continous time processes. Using the duality between control and filtering methods, the H∞ control problem is converted to H∞ filtering problem and a new H∞ optimal filtering approach is proposed. To investigate state estimation for target tracking, a typical vehicle model moving in 1-D is used but the proposed method can be expanded for movements in 3-D. Delay in both process and measurement is considered. The estimation of states and their performances are analyzed under different scenarios including change in delay, input pattern, noise parameters etc. The results obtained by H2 filter and simulation results are shown.