Seyhan ve ceyhan nehir sistemlerinde yaşayan bazı Cyprinid türlerinde karyolojik incelemeler
Karyological investigations on some species of cyprinidae from seyhan and Ceyhan rivers
  1. Tez No: 398836
  2. Yazar: SEVGİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GAFFAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında Seyhan ve Ceyhan Nehir Sistemlerinde yaşayan Cyprinidae familyasına ait Cyprinus carpio Linnaeus, 1758, Capoeta damascina (Valenciennes, 1842), Luciobarbus pectoralis (Heckel, 1843), Pseudophoxinus zekayi Bogutskaya, Küçük & Atalay, 2006, Squalius seyhanensis Turan, Kottelat & Doğan, 2013 ve Alburnus adanensis Battalgazi, 1944 örneklerinde sitogenetik analizler gerçekleştirilmiştir. Kromozom eldesi için havada kurutma tekniği uygulanmıştır. Konstitütif heterokromatin bölgeler C-bantlama tekniği kullanılarak, nükleolus organizatör bölgeler (NOR) ise gümüş boyama tekniği ile belirlenmiştir. Karyotip morfolojileri; C. carpio'da 2n=100; 15 çift metasentrik (m), 9 çift submetasentrik (sm), 26 çift subtelo-akrosentrik (st-a) kromozom ve kol sayısı (NF)=148; C. damascina'da 2n=150; 23 çift m, 21 çift sm, 31 çift st-a kromozom ve NF=238; L. pectoralis'de 2n=100 olmak üzere 10 çift m, 21 çift sm, 19 çift st-a kromozom ve NF=162; P. zekayi'de 2n=50; 8 çift m, 13 çift sm, 4 çift st-a kromozom ve NF=92; S. seyhanensis'de 2n=50; 8 çift m, 14 çift sm, 3 çift st-a kromozom ve NF=94; A. adanensis'de 6 çift m, 14 çift sm, 5 çift st-a kromozom ve NF=90 olarak hesaplanmıştır. Heteromorfik eşey kromozomları gözlenmemiştir. Konstitütif heterokromatin bölgeler çok sayıda kromozomun sentromer bölgesinde belirlenmiştir. L. pectoralis, P. zekayi, S. seyhanensis ve A. adanensis türlerinde 1 çift sm kromozomun kısa kollarının ucunda; C. carpio'da 1 çift m kromozomun kısa kollarının ucunda ve C. damascina'da 3 çift kromozomda NOR gözlenmiştir. P. zekayi'de NOR sayı polimorfizmi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the caryological investigation of Cyprinus carpio Linnaeus, 1758, Capoeta damascina (Valenciennes, 1842), Luciobarbus pectoralis (Heckel, 1843), Pseudophoxinus zekayi Bogutskaya, Küçük & Atalay, 2006, Squalius seyhanensis Turan, Kottelat & Doğan, 2013 and Alburnus adanensis Battalgazi, 1944 which of they belonging to Cyprinidae family and living in Seyhan and Ceyhan Rivers System were performed. Air drying technique was carried out for obtaining of chromosomes. C-banding technique was used for determining constitutive heterochromatin regions and silver staining was used for determining nucleolus organizer regions (NORs). Karyotypic formulations are; 2n=100, 15 pairs of metacentric (m), 9 pairs of submetacentric (sm), 26 pairs of subtelo-acrocentric (st-a) chromomosomes and fundamental arm number (NF)=148 for C. carpio; 2n=150, 23 pairs of m, 21 pairs of sm, 31 pairs of st-a and NF=238 for C. damascina; 2n=100, 10 pairs of m, 21 pairs of sm, 19 pairs of st-a and NF=162 for L. pectoralis; 2n=50, 8 pairs of m, 13 pairs of sm, 4 pairs of st-a and NF=92 for P. zekayi; 2n=50, 8 pairs of m, 14 pairs of sm, 3 pairs of st-a and NF=94 for S. seyhanensis; 2n=50, 6 pairs of m, 14 pairs of sm, 5 pairs of st-a and NF=90 for A. adanensis. Heteromorphic sex chromosomes were not identified. Constitutive heterochromatin regions were determined on the centromeres of several chromosomes. NORs were observed on the telomeres of the short arms of 1 pair of sm chromosome in L. pectoralis, P. zekayi, S. seyhanensis and A. adanensis; on the telomeres of the short arms of 1 pair of m chromosome in C. carpio and 3 pairs of chromosomes in C. damascina. NOR polymorphism of number were determined in P. zekayi.