Hybridization effects on tensile and flexural behavior of laminated composite plates
Tabakalı kompozit plakların çekme ve eğilme davranışı üzerindeki hibridizasyon etkileri
  1. Tez No: 398896
  2. Yazar: SARKAUT KCHANY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, karbon, cam ve Kevlar- 49 elyaflar ve epoksi reçine ile oluşturulan hibrid kompozitlerin çeki ve eğilme davranışları farklı istifleme konfigürasyonlarına göre hibridizasyon etkileri incelenmiştir. Çeki özellikleri ASTM:D638-10 standardına uygun olarak ve eğilme mukavemeti ASTM: D790-10 standına uygun olarak üç noktalı eğme testiyle elde edilmiştir. Üç noktalı eğme testinde mesnet arası mesafe/kiriş yüksekliği oranı 32 olarak alınmıştır. Karbon / Cam, Karbon / Kevlar, Cam / Kevlar ve Karbon / Cam / Kevlar'dan oluşan farklı konfigürasyonlarda farklı fiber ağırlığı fraksiyonları ile hibrid kompozit plakalar üretilmiştir. Bu melezleme olayları, Karbon / epoksi, cam / epoksi ve Kevlar / epoksi tabakalarının mukavemet oranlarına bağımlı olduğu sonucuna varılmıştır. Maksimum çekme dayanımı tam karbon / epoksi plakasında iki katmanın Cam/epoksi ile değiştirilmesi ile gerçekleşmiştir. Çekme mukavemeti tam Karbon/epoksi plakaya göre %17,7 azalmış ve tam Cam/epoksi plakaya göre %60 oranında artmıştır. Eğilmedeki maksimum değişiklik, tam Cam/epoksi plakasında iki katmanın Kevlar/epoksi plaka ile değiştirilmesiyle gerçekleşmiştir. Buna göre eğme mukavemeti tam Cam/epoksi plakaya göre %26,5 azaldığı, tam Kevlar/epoksi plakaya göre %78 oranında arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of hybridization with different stacking configurations on tensile and flexural behavior of hybrid epoxy composites with Carbon, Glass and Kevlar- 49 fibers were investigated. Tensile properties were obtained according to ASTM: D638–10 and flexural strength of the hybrid composites were obtained from the three point bending test according to ASTM: D790-10 at a span-to-depth ratio of 32. Hybrid composites were produced with different fiber weight fractions of Carbon/Glass, Carbon/Kevlar, Glass/Kevlar and Carbon/Glass/Kevlar. It is concluded that the hybridization phenomena is dependent on the strength ratios of Carbon/epoxy, Glass/epoxy and Kevlar/epoxy layers. The maximum change in tensile strength due to hybridization effect was achieved in Carbon/Glass epoxy laminate by replacing the two layers of a full Carbon/epoxy laminate with a Glass/epoxy, the strength decreased by 17.7%, and increased by 60% compared with those of the full Carbon and full Glass configurations, respectively. And also, the maximum change in flexural due to hybridization effect was achieved in Glass/Kevlar epoxy laminate by replacing the top two layers of a full Glass/epoxy laminate with a Kevlar/epoxy, the strength decreased by 26.5% and increased by 78% compared with those of the full Glass and full Kevlar configurations, respectively.