Bazı mühendislik uygulamalarında kullanılan esnek hesaplama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparision of soft computing methods in some engineering applications
- Tez No: 398900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Esnek hesaplama yöntemleri, karmaşık, zor ve belirsiz bilgi prosesleri içeren ve doğrusal olamayan parametreler arasında ilişki kurulmasını gerektiren problemlerin çözümünde başarılı olduğundan, birçok mühendislik problemlerinde kullanılmaktadır. Bu tezde esnek hesaplama (yapay zeka) yöntemleri üzerine kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Örnek mühendislik problemi olarak makine mühendisliği alanında yaygın olarak kullanılan Elektro erozyon ile işleme (EEİ) yöntemindeki girdi ve çıktı parametreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Öncelikle, elektro eerozyon tezgâhında girdi parametreleri olarak; deşarz akımı (I), vurum süresi (Ton), ve bekleme süresinin (Toff), çıktı parametreleri olarak; malzeme kaldırma oranı (MRR), elektrot aşınma oranı (EWR) ve ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) alınarak deneysel çalışmalar yapıldı. Deneysel sonuçlar ve veri setleri kullanılarak ANFIS, YSA and GEP modelleri geliştirildi ve sonunda bu modellerin performansları karşılaştırılarak en iyi modeller sunuldu. Geliştirilen tüm modellerin tahmin sonuçları, istatistiksel performanslarına göre karşılaştırıldığında başarılı olmakla birlikte, ANFIS modellerinin diğerlerinden biraz daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the soft computing methods are successful in solving problems that are complex, difficult and including uncertain information processes and require relationship between the nonlinear parameters, they are used for many engineering problems. In this thesis, a comprehensive study is made about the soft computing methods. Relationships between the input and output parameter of electro erosion process which is commonly used in mechanical engineering were investigated as an example of engineering problem. Initially in EDM machine, some experimental studies were carried out by taking the discharge current (I), pulse on-time (Ton) and pulse off-time (Toff) as input parameters and surface roughness (Ra), electrode wear ratio (EWR) and material removal rate (MRR) as the output parameters. Using the experimental results and data set, ANFIS, ANN and GEP models are developed and then their performances were compared and best models for EDM process were proposed. According to the results of estimating the parameters of all models in the comparison in terms of statistical performance is sufficient, but observed that ANFIS model is slightly better than the other models.