Evrensel modüllerin projektif boyutları
The projecti̇ve dimensions of universal modules
- Tez No: 398901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde evrensel modüllerin homolojik boyutları incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde evrensel modüllerin tarihi, gelişimi ve önemi verilmiştir. Daha sonra modüllerin tanımı, özellikleri ve temel teoremleri verilerek evrensel modüllerin tanımı, özellikleri ve temel teoremleri verilmiştir. Tezin son bölümünde evrensel modüllerin projektif boyutlarını hesaplamak için gerekli olan tanım ve teoremler incelenerek örnekler üzerinde uygulanmıştır. Ayrıca hiperyüzeylerde evrensel modüllerin projektif boyutları hakkında bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Son olarakta evrensel modüller arasındaki bağıntılar teorem ve örnekler dahilinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to research the projective dimensions of universal modules. The first chapter indicates history, progress and importance of universal modules. In the next chapters we introduce description, feature and the base of theorems of universal modules researching description, feature and base of theorems of modules. In the last chapter, in order to calculate projective dimensions of universal modules, necessary descriptions and theorems researched and examples are given. Furthermore, some description and theorems are given about projective dimensions of universal modules at hypersurfaces. Finally, connections between universal modules are indicated with theorems and examples.