Esnek g-modüller
Soft g-modules
- Tez No: 398902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Esnek küme kavramı Moladtsov tarafından klasik mantığın açıklayamadığı birçok alandaki örneğin mühendislik, ekonomi, tıp bilimi ve sosyal bilimler gibi alanlardaki belirsizliklerle başa çıkmak için tanıtılmıştır. G-modül kavramı grup temsili teorisi için çok önemlidir. Özellikle G-modül yapısı yaygın olarak sonlu grupların temsili çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu tezin amacı esnek G- modül kavramını incelemektir. Tez esnek küme ve belirsizliklerin geçmişi hakkında bilgi vererek başlıyor. İkinci bölümde esnek kümenin temel kavramları ve ilgili özellikleri verildi. Üçüncü bölümde G-modül kavramı; G- modül kavramının indirgenebilirliği, indirgenemezliği ve tamamen indirgenebilirliği verildi ve G-modüllerin bazı temel özellikleri incelendi. Dördüncü bölümde esnek G-modüllerin temel kavramları verildi. Son bölümde esnek G-modüllerin indirgebilirliği, indirgenemezliği ve tamamen indirgenebilirliği verildi ve bunların temel özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
The concept of soft set theory is introduced by Molodtsov to overcome uncertainties which cannot be dealt with by classical methods in many areas such as engineering, economics, medical science and social sciences. The Notion of G-module is very important for the theory of group representation. In particular, the G- module structure has been extensively used for the study of representations of finite groups. The aim of this thesis is to examine the Notion of soft G-modules. The thesis begins by giving history about the soft sets and uncertainties. In the second chapter, the basic concepts of soft set theory and related properties are given. In the third chapter, the notions of G-modules, reducibility, irreducibility and completely reducibility of G-modules are given and some of the basic properties of G-modules are observed. In the fourth chapter, the basic concepts of soft G-modules are given. In the last chapter; reducibility, irreducibility and completely reducibility of soft G-modules are given and some of their basic properties are observed.