DA Hub motorun monokristal güneş modülleriyle çalıştırılması ve sistem performansının belirlenmesi
Semi falexible monocristalline solar modules for DC Hub motors working and assign system performance
  1. Tez No: 246551
  2. Yazar: ÖZGÜR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada mono-kristal ve yarı esnek özelliğe sahip fotovoltaik güneş modüllerinden faydalanarak, fırçasız doğru akım motorunun çalıştırılması ilkesine dayanan bir güneş arabası imal edilip elektrik sisteminin performansı belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Işınım şiddetine bağlı olarak panellerde üretilen enerji miktarı belirlenmiştir. 1000W/m2 ışınım şiddetine göre, akü kayıpları ve motorun tükettiği güç izlenirken şarj-deşarj süresi, araç seyir mesafesi, sürtünmesiz-yüksüz ortam şartlarında hesaplanmış, ölçülmüş ve Formula G 2008 yarış verileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by using the mono-crystal and photovoltaic solar modules that has semi-flexible privacy, a solar car has been manufactured which depends on the working principles of direct current engine without scrub, the performance of electrical system has been determined and evaluated. Input produced in panels has been determined dealing with radiation intensity. Accordind to 1000W/m2 radiation intensity -while trailing the loss of accumulator and power consumed by engine- charge dicharge process, car progress haul has been calculated and evaluated in unobstructed-neutral conditions and compare Formula G 2008 race datas.