Elasto-plastic analysis of thick beams using meshfree methods
Ağsız yöntemler kullanılarak elasto-plastik kalın kirişlerin analizi
  1. Tez No: 398906
  2. Yazar: NURETTİN FURKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, kalın kirişlerin elasto-plastik analizi Noktasal İnterpolasyon Yöntemi (NİY) ve Radyal Noktasal İnterpolasyon Yöntemi (RNİY) ile iki farklı integrasyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Birincisi integrasyon hücrelerinin kullanıldığı Gauss integrasyon yöntemi, ikincisi ise Taylor serisinin kullanıldığı noktasal integrasyon yöntemidir. Geliştirilen program kullanılarak MATLAB programı üzerinde kaynak kodları hazırlanmıştır. Farklı örnekler hazırlanan kaynak kodları ile çözülmüş. Farklı destek alanı büyüklükleri ve RNİY şekil parametrelerinin çözümler üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, elasto-plastic analysis of thick beams is presented using Point Interpolation Method (PIM) and Radial Point Interpolation Method (RPIM) using two different integration schemes. In the first one, standard Gauss integration scheme is used using background integration cells. In the second one, however, a nodal integration scheme is used based on Taylor Series. A computer program is developed for these algorithms in MATLAB. Different case studies are solved using developed program and they are tested for various support domain sizes and RPIM shape parameters. Their effects are investigated on the solution accuracy in details.