Design and implementation of DC/AC converter for photovoltaic panels
Fotovoltaik paneller için DC/AC dönüştürücü tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 398905
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnverter fotovoltaik panel ile bataryayı birleştiren güneş fotovoltaik sistemin önemli bir parçasıdır. Bu çalışmada, PV sistemlerle ilgili 600W yüksek verimlilikte (%95) bir inverter tasarlanıp ve gerçekleştirildi. İnverter iki parçadan oluşur: birincisi senkron 9V dan 60V'a değişken giriş gerilimli ve sabit 80V çıkış gerilimli inverter. İkinci parça DC-AC inverterdir (gerilim kaynaklı inverter). İnverter köprü kapılarını ateşlemek için sinüs bipolar SPWM kullanıldı. dsPIC16F877A mikro denetleyicisi inverterin gömülü sistem parçası olarak kullanıldı. İnverterin benzetim çalışmalarında MATLAB simulink kullanıldı. Deneysel sonuçlar ve simülasyon sonuçları tasarım performansının tatmin edici olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
An inverter is a major component of solar photovoltaic (PV) system for combining photo voltaic and battery. In this study, 600W high efficiency (%95) advanced inverter relevant to PV system has been designed and implemented. The inverter consist of two parts; the first is the synchronous DC-DC boost converter with variable input voltage from 9V to 60V and 12 to 80V DC constant output voltage according to the set point. The second part is DC-AC voltage source inverter. The sinusoidal bipolar SPWM has been used for triggering the gates of the IGBT switches in the inverter bridge. dsPIC16F877A microcontroller as embedded system part of inverter has been utilized. The MATLAB, Simulink has been used for simulation studies on the inverter. Experimental results and simulation studies show that the performance of our design is satisfactory.