Computer design & theoretical investigation of flavonoids derivatives as anticancer drugs
Flavonoid türevlerinin antikanser ilacı olarak kullanımlarının bilgisayar dizaynı ve teorik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 398907
  2. Yazar: VOLKAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Flavonoidler çoğu besinsel bitkilerde doğal olarak bulunan bir bileşik grubudur. Flavonoidler fenolik ve piran halkaları içeren benzo-γ-piron türevleridir ve yer değiştirme gruplarının halkaya bağlı olmasına göre sınıflandırılırlar. Yapısal değişkenlikleri antioksidant, antiviral, antiinflamatuar ve özellikle antikanser etkisi gibi biyolojik ve farmakolojik etkilere bağlıdır. Son zamanlarda flavonoidlerin antikanser etkisi bütün dünyada çok önemli ve ilgi çekici bir hale gelmiştir ve ayrıca moleküler yapı-aktivite ilişkisi ile flavonoidlerin antikanser etkisi üzerine yapılan çalışmalarda da hala bir eksiklik ve belirsizlik söz konusudur. Bu sebeplerden ötürü, bu araştırma flavonoid türevlerinin antikanser ilacı olarak kullanılabilirliği üzerinde yapılacak. Moleküler yapı ve aktivite arasındaki ilişkiyi analiz edebilmek için elektrofilik indeks (ω), dipol moment, global sertlik (η) ve kimyasal potensiyel (μ) gibi çeşitli kuantum mekaniğine ait parametreler teorik uygulamaları ile birlikte hesaplanacaktır. Bu araştırma da flavonoidlerin sübstitüe etkileri ve moleküler yapılarının aydınlatılması ile flavonoid türevlerinin tıp alanında antikanser ilacı olarak kullanılabilirliği belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Flavonoids form a family of well known natural products present in most of the plant families. They are benzo-γ-pyrone derivatives consisting of phenolic and pyrane rings (Fig. 1) and are classified according to substitutions. Their structural variations are associated with many different biological and pharmacological activities, including antioxidant and free-radical scavenger activities also antiviral, antiinflammatory and especially anticancer activity. Their anticancer activity has been an interesting and important topic around the world and there is also a lack in study of the molecular structure-activity relationship for anticancer activity of flavonoids is still unclear. Because of these reasons, this study is performed for flavonoids derivatives as anti-cancer drugs. To analyze the relation between the molecular structure and activity, various quantum mechanical parameters such as electrophilicity index, (ω), dipole moment, global hardness (η) and chemical potential (μ) are calculated with theoretical applications. With this study, elucidating the molecular structures and substituent effects of flavonoids, should be useful for guiding the synthesis of potent anti-cancer compounds from flavonoids for potential clinical application.