Papiller tip renal hücre karsinomlarında aday tümör baskılayıcı genlerin epigenetik analizi
Epigenetic analysis of candidate tumor suppressor genes in papillary renal cell carcinoma
  1. Tez No: 398908
  2. Yazar: ALPER DEMİRKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Papiller Renal Hücreli Kanser (pRHK), böbrek hücreli kanserlerin %10-15'ini oluşturmaktadır. pRHK geleneksel kemoterapiye dirençli bir böbrek karsinom tipidir. RHK patogenezinde DNA hipermetilasyonun faktörü daha önce gösterilmiş olmasına rağmen, pRHK ile ilgili literatür bilgilerimiz sınırlı sayıdadır. Bu çalışmada amaç, pRHK hastalarında CST6, RPRM ve GREM1 genlerinin promotör bölgelerindeki metilasyon durumunun tespit edilmesidir. Toplamda 22 hastanın parafine gömülü tümör dokusu ve komşu normal dokusundan izole edilen DNA örneklerinde bisülfit dönüşümü yapıldıktan sonra Metilasyon Spesifik PCR yöntemi uygulanmıştır. GREM1, CST6 ve RPRM genlerinin metilasyon sıklığı sırasıyla % 41 (9/22) , %14 (3/22) ve %59 (13/22) olarak belirlenmiştir. Metilasyon durumu ile hastalarının cinsiyet, yaş ve patolojik evreleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir (p>0.05). Sonuç olarak; GREM1, CST6 ve RPRM aday tümör baskılayıcı genlerdeki promotör bölge metilasyonunun pRHK patogenezinde etkili olabileceği düşünülebilir. Ancak bu sonuçların kesinleşmesi için farklı moleküler tekniklerle yapılacak çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Papillary renal cell carcinoma (pRCC) accounts for 10-15% of renal cell carcinomas. pRCC is a type of renal cell cancer resistant to classical chemotherapy and immunotherapy. Altough the role of DNA hypermethylation in pathogenesis of RCC was demonstrated previously, our knowledge in pRCC in limited. The aim of this study was to determine the methylation status of CST6, RPRM and GREM1 genes in pRCC patients. After bisulfite conversion of DNAs isolated from paraffine embedded tumor and adiacent normal tissues of 22 patients. Methylation Spesific PCR was performed. Methylation frequencies for GREM ,CST6 and RPRM genes were found as % 41 (9/22) ,14% (3/22) and 59% (13/22), respectively. No significant association was found between methylation status and sex, age and pathological grade (p>0.05). As a result; it can be thought that promoter methylation in GREM1,CST6 and RPRM genes may have a role in the pathogenesis of pRCC. However, further studies by using different molecular techniques are needed to clarify these results.