Kronik lenfositik lösemili olgularda MDM2 onkogeninin aktivasyonunun belirlenmesi
Determination of MDM2 oncogene activation i̇n chronic lymphocytic leukemia cases
  1. Tez No: 398922
  2. Yazar: ŞULE DARBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Kronik Lenfositik Lösemi (KLL) tanısı almış olgularda Murine double minute-2 (MDM2) genine spesifik prob seti kullanılarak Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) tekniğiyle MDM2 gen amplifikasyonun olup olmadığının, amplifikasyonun belirlendiği taktirde, bu amplifikasyon ile hastalığın seyri, tedavi endikasyonu ile ilişkisi ve ilaca dirençlilik arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı' ında çalışmaya dahil edilen KLL tanısı almış 40 olguya ve kontrol grubu olarak da KML tanısı almış 20 olguya ait rutin kromozom analizi için gelen kemik iliği aspirasyon örneklerinden harvest edilerek elde edilen kromozom yaymalarından FISH yöntemi ile 12 numaralı kromozomda lokalize olan MDM2 gen amplifikasyonuna bakılmıştır. Ayrıca hastaların rutin FISH ve konvansiyonel sitogenetik sonuçları incelenmiştir. Çalışmadaki 40 olguda ve kontrol grubu olarak 20 KML olgusunda MDM2 gen amplifikasyonu belirlenmezken, 12 hastada (%30) trizomi 12 gözlenmiştir. Ayrıca çalışma grubundaki 40 KLL hastasının rutin FISH analizinde; 16' sında (% 40) 17p13 delesyonu, 13 hastada (% 32,5) 13q14 delesyonu, 6 hastada (% 15) 11q22.3 delesyonu ve 1 hastada (% 2,5) 6q23 delesyonu saptanmıştır. KLL olgularında FISH yöntemi ile MDM2 gen amplifikasyonunun gözlenmemesi nedeni ile bu olgularda mRNA düzeyinde overekspresyon olup olmadığına bakılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca gen amplifikasyonu olmayan özellikle ileri evredeki olgularda MDM2 geninin 309. pozisyonundaki G/G genotipine sahip olup olmadıklarına da bakılması gerektiği düşüncesindeyiz. Hastaların 27' si (% 67,5) erken evre olup tedavi endikasyonu olmayan hastalardır. Bu hastaların takiplerinde tedavi endikasyonu gelişmesi durumunda tekrar MDM2 gen amplifikasyonuna ve ekspresyonuna bakılması MDM2 - KLL ilişkisini açıklamaya daha yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate MDM2 gene copy number alterations in Chronic Lymphocytic Leukaemia (CLL) patients with Fluorescent In Situ Hybridization (FISH) technique by using Murine double minute 2 (MDM2) gene-specific probe sets, and also to evaluate the possible relationship between this amplification and the disease course, indication for treatment and drug resistance. Copy number alterations of MDM2 gene which located on chromosome 12 were investigated by FISH technique using metaphase chromosomes obtained from bone marrow aspiration samples for routine chromosome analysis in 40 CLL and 20 Chronic Myeloid Leukemia (CML) patients those followed-up at Akdeniz University Department of Haematology. Additionally, routine FISH and conventional cytogenetics results of the patients were evaluated. MDM2 gene amplification was not observed in patient cohort (CLL) and in control patients (CML). Trisomy 12 FISH signal pattern was observed in 12 out of 40 CLL patients (30%). Furthermore, chromosomal alterations detected by routine FISH analysis in 40 CLL patients were as follows; 17p13 deletion in 16 cases (40%), 13q14 deletion in 13 patients (32.5%), 11q22.3 deletion in 6 patients (15%), and 6q23 deletion in 1 case (2.5%). We thought that, evaluation of MDM2 mRNA expression levels in CLL patients might be conducted due to absence of MDM2 gene copy number alterations. Additionally, evaluation of SNP309 G/G single nucleotide polymorphism in advanced stage CLL patients without MDM2 gene amplification might provide important clues for progression disease. 27 out of the 40 CLL patients (67.5%) were classified as having early stage disease. We can suggest that in the case of progression to advanced stage CLL during the follow-up period, re-evaluation of MDM2 gene copy number alterations will be more useful to explain the relationship between copy number alterations of MDM2 gene and CLL.