Sinüs ven trombozu geçiren hastalarda risk faktörleri, klinik özellikler ve prognozun değerlendirilmesi
Risk factors , clinical features and prognosis evaluation in patients with sinus vein thrombosis
- Tez No: 398928
- Danışmanlar: UZMAN HALE ZEYNEP BATUR ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Serebral venöz sinüs trombozu (SVT), dural sinüs ve serebral venlerin parsiyel ya da komplet olarak oklüde olmasıyla kademeli olarak gelişen beyin ödemi ve artmış intrakranial basınç ile karakterize serebrovasküler hastalıkların nadir görülen bir alt türüdür. Serebral venöz sinüs trombozu özellikle genç yaş grubunu etkileyen ve kadın/erkek oranı 3/1 olan bir hastalıktır. Bu çalışmada Ocak 2006 – Haziran 2015 tarihleri arasında serebral venöz sinüs trombozu tanısı almış 53 hasta retrospektif olarak etyolojik risk faktörleri, laboratuvar bulguları, verilen tedavi, taburculuk ve takipteki klinik durumu açısından incelendi. Çalışmaya katılan hastalarda risk faktörleri sıklık sırasına göre trombofili paneli anormalliği, hemogram anormalliği, eşlik eden malignite, puerperium, lokal enfeksiyonlar ve OKS kullanımıdır. Çalışmamızda risk faktörlerini cinsiyetlere göre karşılaştırdığımızda kadınlarda en sık risk faktörü %25,8 oranıyla anemi, erkeklerde ise %22,7 oranıyla lokal enfeksiyon olarak saptandı. Kadın hastaların %45'inde cinsiyete özgü risk faktörleri saptandı. Başvuru sırasında %69,8 ile en çok görülen semptom baş ağrısı olup çoklu semptomu olanlar tüm hastaların %64,2'sini oluşturmaktaydı. En sık SVT lokalizasyonu transvers sinüs olarak tespit edildi. Taburculuk sonrası takiplerde yapılan kontrol MRV görüntülemelerde %58,4 oranında rekanalizasyon olduğu görüldü. Çalışmamızda izlediğimiz hastaların prognozu literatürle karşılaştırdığımızda daha iyi olarak tespit edildi. Bu sonuca çeşitli durumlar sebep olmuş olabilir. Hasta kayıtlarına retrospektif ulaşılmasından ve hastane bilgi yönetim sistemi değişikliğinden kaynaklanan veri kayıpları, çalışmamızın tek merkezli ve sınırlı sayıda hasta grubunda yapılmış olması çalışmanın istatistiksel gücünü etkilemiş olabilir. Ayrıca bu farklılığın ortaya çıkmasına ISCVT çalışmasına dahil edilen merkezlerin Asya kıtasındaki merkezleri kapsamıyor olması da neden olmuş olabilir. Yıllar içinde tıbbi gelişmelerle sinüs ven trombozuna daha erken ve kolay tanı konulmakta, bu da mortalite ve morbiditeyi düşürmektedir. SVT çoğunlukla multifaktöryel bir hastalıktır. Erişkinlerde SVT'nin majör risk faktörleri hiperkoagülabilite, oral kontraseptif kullanımı, hamilelik, puerperium, malignansi, enfeksiyon, kafa travması ve mekanik presipitan faktörlerdir. SVT tanısı alan hastalar tüm risk faktörleri yönünden taranmalıdır; gözden kaçan risk faktörlerinden özellikle cinsiyete spesifik olanlar hastalık rekürrensi açısından önemlidir. Tedavi modalitelerini etkinlik ve güvenilirlik açısından karşılaştırmak için çok merkezli ve randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cerebral venous thrombosis (CVT) one of the rare subtype of cerebrovascular diseases characterized with brain edema and increased intracranial pressure that gradually occurs via partially or totally occlusion of cerebral veins. CVT effects especially younger ages and female/male ratio is 3/1. In this study, etiological risk factors, laboratory findings, treatment options and clinical prognosis at clinical follow-up and discharge period of 53 patients whom are diagnosed with CVT on January 2006 to July 2015, retrospectively investigated. Risk factors of our study were respectively, trombophilia, hemogram abnormalities, malignities, puerperium, local infections and oral contraceptive use. In female patients, anemia with 25.8% ratio and in male patients local infections with 22.7% ratio are the most frequent risk factors. The most common symptom is headache with 69.8% and the co-occurance of more than one symptom 64.2% of all patients. The most common localization in CVT is transvers sinus. With control magnetic resonance venography images recanalization after discharge period occurs in 58.4% of all patients. The prognosis of our study appears to be better than in literature. This situation is caused by various factors. Retrospectively researching, data lose via changing of hospital database, single-center study and a limited number of patients in group might have effected the statistics. Moreover this difference might have occured because of centrals of Asian Continental were not included in ISCVT study. Over the years mortality and morbidity of CVT decreased since medical innovations. CVT is generally a multifactorial disease. Major risk factors in adult population are hypercoagulabilty, oral contraceptive use, puerperium, pregnancy, malignancies, infections, head traumas and mechanic predisposition factors. All patients who are diagnosed with CVT should have been searched for all risk factors. Overlooked factors especially sex specific ones are important for reccurences CVT attacks. Multicentral and randomized control studies are needed for comparing efficiency and reliability of treatment modalities.