Hücre gelişimi ve proliferasyonunu sağlayan faktörlerin (EGF/PDGFsinyal yolağı) intrauterin gelişme kısıtlanması etyopatogenezine etkisi
The effect of cell growth and proliferation factors (EGF/PDGF signaling pathway) on the etiopathogenesis of intrauterine growth restriction
- Tez No: 398929
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
HÜCRE GELİŞİMİ VE PROLİFERASYONUNU SAĞLAYAN FAKTÖRLERİN (EGF/PDGF SİNYAL YOLAĞI) İNTRAUTERİN GELİŞME KISITLANMASI ETYOPATOGENEZİNE ETKİSİ İntrauterin gelişme kısıtlanması (IUGR); çeşitli patolojik olaylar nedeniyle fetusun büyüme ve gelişme potansiyelini kullanamamasıdır. Gebeliklerin %3-8'inde görülür ve önemli derecede mortalite ve morbidite nedenidir. Efektif antenatal takibin en önemli amaçlardan biri yetersiz büyüme gösteren fetusları önceden saptamaktır. IUGR etyopatogenezinde EGF/PDGF(Epidermal büyüme faktörü/platelet kaynaklı büyüme faktörü) yolağında yer alan alt grupların bulunabileceği kuvvetle muhtemeldir. Örneğin: Apoptoz (Programlanmış hücre ölümü) doku homeostazı, gelişimi ve immun cevapta anahtar mekanizma olduğu bilinmektedir. Başarılı bir plasenta gelişiminde tamamlayıcı rol oynar. Çalışmamızda normal gebeliği olan 6, IUGR olan 6 gebeden elde edilen plasentada“Human EGF / PDGF (Epidermal büyüme faktörü/platelet kaynaklı büyüme faktörü) Signaling PCR Array”kiti kullanılarak RT-PCR(Reverse transcriptase-Polyerse chain reaction) yöntemi ile EGF/PDGFsinyal yolağı gen profili kapsamlı olarak çalışılmış; hücre yaşamı ve büyüme ile ilgili genler; apoptoz, hücre döngüsü, hücre farklılaşması, hücre büyümesi, hücre motilitesi, hücre çoğalması gen grupları şeklinde incelenmiştir. IUGR ve kontrol grubu arasında; parite, doğum haftası, 1. ve 5.dakika Apgar skorları açısında fark bulunmazken, IUGR grubu anneleri daha genç ve daha zayıftır. AFP değerleri IUGR da daha yüksek olarak tespit edilmiştir. PRKCA geni; IUGR grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında gruplar arası anlamlı ekspresyon farklılığı gösteren tek gen olarak görülmektedir. Gebelikte genlerin bireysel ekpresyon varyasyonları göstermesi apoptozu ve hücresel olayları farklı yönde etkileyerek, plasental ve fetal gelişim üzerinde değişikliklere yol açtığı kuvvetle muhtemeldir. Günümüzde hastalık ve tedavilerin araştırılmasında gen çalışmaları bireysel düzeyde ilerlemektedir. Yakın gelecekte IUGR ve diğer hastalıklarla komplike gebeliklerin farklı bireyler için farklı genetik kökenleri saptanarak bunlara yönelik bireysel gen tedavilerinin oluşturulacağı inancını taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CELL GROWTH AND PROLIFERATION FACTORS (EGF/PDGF SIGNALING PATHWAY) ON THE ETIOPATHOGENESIS OF INTRAUTERINE GROWTH RESTRICTION Intrauterine growth restriction (IUGR) is defined as inability of the fetus to use its growth potential because of various pathological issues. IUGR is observed in 3-8% of all pregnancies and it is an important reason of fetal morbidity and mortality. One of the most important aims of the antenatal care is to detect fetuses which have insufficient growth. It is highly probable that the subgroups of EGF/PDGF (epidermal growth factor/platelet-derived growth factor) signaling pathway may be involved in the etiopathogenesis of IUGR. For example: It is known that apoptozis (programmed cell death) is the key mechanism in cell homeostasis, cell growth and immun response. Apoptosis plays a integral role in a successfull plasental devolopment. In our study, EGF/PDGF signaling pathway gene profile was studied comprehensively with RT-PCR (Reverse transcriptase-Polyerse chain reaction) by using“Human EGF / PDGF Signaling PCR Array”in plasentas obtained from 6 women with healthy pregnancies and 6 women with IUGR. The genes related with cell survival and growth were studied as apoptosis, cell cycle, cell differentiation cell growth, cell motility, cell proliferation gene groups. The parity, gestational week at delivery, Apgar scores at first and fifth minutes were not significantly different between the IUGR and control groups. However, the women in IUGR group were younger and slimmer. Additionally, AFP values were higher in IUGR group when compared to those of the control group. It seems that PRKCA gene is the only gene which shows a significant expression difference between the IUGR and control groups. It is highly probable that the expression variations in the genes in pregnancy cause changes onto placental and fetal development by affecting apoptosis and cellular events on different aspects At the present time, the progressing studies of diseases and gene therapy are individualized. We believe that different genetic origins of IUGR and other diseases of pregnancy for different individuals will be found and individual gene therapies for them will be generated in the near future.