Huzurevinde yaşayan yaşlılarda müziğin konfor ve anksiyeteye etkisi
The effect of musi̇c on the comfort and anxiety of the elderly living nursing home
- Tez No: 398943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, huzurevinde yaşayan yaşlılarda müziğin konfor ve anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla yapılmış deneysel (randomize kontrollü) bir çalışmadır. Araştırma, İzmir ili Zübeyde Hanım Huzurevi'nde 15 Aralık 2013- 15 Mayıs 2014 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini seçim kriterlerine uyan 28'i deney grubu ve 28'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 56 yaşlı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Yaşlı Tanıtım Formu (YTF), Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanarak toplanmıştır. Yaşlılar 22 gün boyunca izlenmiştir. Kontrol grubundaki yaşlılara; herhangi bir girişimde bulunulmamıştır; 1.gün YTF, 1., 8, 15 ve 22. günlerde GKÖ ve BAÖ uygulanmıştır. Deney grubundaki yaşlılara; 1.gün müzik uygulamasından önce YTF, GKÖ ve BAÖ formları uygulanarak kayıt edilmiştir. Deney grubundaki yaşlılara 22 gün boyunca 20:00-22:00 saatleri arasında 30 dk müzik dinletilerek, 8. ,15. ve 22. günlerde GKÖ ve BAÖ formları uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, LSD (Least-Significant difference) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental research (randomized control ) which was conducted to investigate the impact of music on the comfort and anxiety of the elderly living in nursing home. The research had been carried in Zübeyde Hanım Nursing Home, in İzmir, between December 15, 2013 and May 15, 2014. The sample of study were consisted of 56 elderly, reflecting the selection criteria. 28 of them represent the experimental group and the rest the control group. The data of the study had been collected by using Eldely Identification Form (EIF), General Comfort Scale (GCS) and Beck Anxiety Scale (BAS). The elderly were followed for 22 days. There was not any attempt to the elderly in the control group; 1st day EIF, 1st, 8th, 15th and 22nd GSC and BAS had been applied respectively. EIF, GSC and BAS forms had been applied to the expermental group for comparison records before the 1st day of music practice. The experimental group elderly have been listened 30 minutes music for 22 days duration between 8:00 p.m. to 10:00 p.m. and GCS and BAS had been applied in the 8th, 15th and 22nd days of the study. Chi-square, the test of significance between two means, the significance test of the difference between two pers, LSD ( Least-Significant difference) test were used in the data analysis process.