Renal transplantasyonlu kadın hastalarda HPV insidansı ve alt tiplerinin sağlıklı kadınlarla karşılaştırılması
- Tez No: 868753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ALTUNOĞLU, DR. YUSUFCAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Servikal neoplazi de dahil olmak üzere İnsan papilloma virüsü (HPV) ile ilgili hastalıklar, renal transplantasyon nedeniyle immünsüpresif tedavi alan kadınlarda daha yaygındır. Bu çalışmanın amacı, bağışıklık sistemi baskılanmış renal transplantasyonlu olan 25 ila 65 yaş arasındaki non-virjin kadınlarda servikal HPV sıklığını ve genotip dağılımlarını sağlıklı 25 ila 65 yaş arasındaki non-virjin kadınlarla karşılaştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için gerekli olan tetkikler kişilere yapılan pap-smear sırasında alınan örneklerden çalışılıp genotiplendirilmesi karşılaştırılacaktır. Bu çalışmanın amacı, renal transplantasyon hastalarında HPV tiplerinin sıklığını sağlıklı gruba göre araştırmak ve yüksek riskli HPV tiplerini belirlemek için gerçek zamanlı PCR tahlili kullanılarak erken tanı koymak, immünsupresif renal transplantasyon hastalarını, HPV sebebiyle gelişebilecek hastalık ve komplikasyonlardan korunmalarını sağlamaktır. Materyal ve Metot: Araştırma retrospektif bir çalışma olarak planlanmış olup, çalışmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne Mart 2019 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında başvuran 25 ile 65 yaş aralığında yer alan non-virjin renal transplantasyonu olan kadın hastalar ve yine 25 ile 65 yaş arası non-virjin sağlıklı kadın bireylerden oluşturulmuştur. Hasta grubumuzda toplam 78 hasta, kontrol grubumuzda ise 153 hasta mevcuttur. Çalışmamıza erkek cinsiyeti olan, 25 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük olan bireyler ile virjin olan bireyler, hasta grubumuzda renal transplantasyon öyküsü olmayan bireyler ile güncel yaşam ve ölüm bilgilerine erişilemeyen bireyler dahil edilmemiştir. Hastaların çalışmamız için gerekli isim-soy isim, yaş, cinsiyet, doğum tarihi, adres bilgileri, renal transplantasyon öyküsü olup olmaması, renal transplantasyon öyküsü olan hastaların nakil zamanı ve nakilli yaşam süreleri gibi bilgiler Ankara Bilkent Şehir Hastanesi veri sisteminden elde edilmiştir. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi veri sisteminde eksik bilgileri olan hastaların bilgileri Sağlık Bakanlığı E-Nabız Sistemi üzerinden elde edilen veriler ile tamamlanmıştır. Çalışmamız için gerekli olan tetkikler kişilere yapılan pap-smear sırasında alınan örneklerden çalışılıp HPV DNA kopya sayısı Ankara Bilkent Şehir hastanesi Patoloji laboratuvar referans aralığına göre değerlendirilmiştir. Bu veriler ışığında hasta grubumuz ile kontrol grubumuz arasındaki HPV görülme sıklığı ve görülen HPV alt tiplerinin analizi yapılmıştır. Bulgular: Bu amaçla yapılan tek merkezli retrospektif çalışmamızın %66,2'sini (n=153) sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu, %33,8'ini (n=78) ise renal transplantasyonlu hasta grubu oluşturmaktadır. Yapılan çalışmamızda hasta grubunun yaş ortalaması 44,03±10,18, kontrol grubunun yaş ortalaması 44,19±9,75 olarak izlenmiş olup hasta grubunun ortanca yaşı 44(37-51) , kontrol grubunun ortanca yaşı 44(38-51) olarak bulundu. Katılımcılardan renal transplantasyonlu hasta grubunun nakil ve ilaç kullanım süreleri değerlendirildiğinde; %11,5'inin (n=9) 10 yıl olduğu belirlenmiştir. Yine yapılan çalışmamızda hasta grubunun %17,9'unda (n=14) böbrek nakli dışında ek hastalık izlenmektedir. Yapılan bu çalışmamızda dahil edilenlerin %90,0'ında (n=208) HPV saptanmazken %5,6'sında (n=13) diğer suşlar, %2,2'sinde (n=5) tip 18, %1,3'ünde (n=3) tip 16, %0,9'unda (n=2) ise tip 16 ve diğer suşlar birlikte gözlenmiştir. Katılımcıların smear sonuçları değerlendirildiğinde %84,8'inde (n=195)“malignite ve intraepitelyal lezyon negatif”, %10,9'unda (n=25)“Önemi belirsiz atipik skuamöz hücreler (ASC-US)”, %2,6'sında (n=6)“Düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (LSIL)”, %0,4'ünde (n=1)“Yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (HSIL)”sonuçları elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilenlerin %90,5'inde (n=209) biyopsi yapılmamıştır. Tüm katılımcıların %3,9'unda (n=9)“Düşük dereceli intraepitelyal lezyon (LSIL/CIN1)”, %1,7'sinde (n=4)“kronik servisit”, %0,9'unda (n=2)“Ektoserviks yüzey epitelinde rejeneratif, reperatif değişiklikler”olarak sonuçlanmıştır. 1'er hastada ise (%0,4)“HSIL/CIN2”,“HSIL/CIN3”ve“(HSIL), SCC”sonuçları elde edilmiştir. Katılımcıların %98,7'sinde (n=226) konizasyon yapılmamış olup, 2 kişide (%0,9)“Düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (LSIL)”, 1 kişide“Yüksek dereceli intraepitelyal lezyon (HSIL”) saptanmıştır. Katılımcıların %93,5'inin (n=216) kontrol taraması olmayıp, %4,3'ünde (n=10) kontrol tarama sonucu“negatif”, %0,4'ünde (n=1) tip 16, %1,3'ünde (n=3) tip 18, 0,4'ünde (n=1) diğer suşlar saptanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda yapılan analizde hasta grubunun %14,10'unda (n=11), kontrol grubunun ise %7,84'ünde (n=12) HPV suşu saptanıp her iki grup arasında istatistiksel anlamlı düzeyde fark gözlenmemiştir (p>0,05). Ancak deney grubunda HPV görülme sıklığının kontrol grubuna göre iki kat daha fazla olduğu fark edilmiştir (p=0,133). Buna rağmen çalışmamızda elde edilen veriler ile hasta grubunun nakil ve ilaç kullanma süreleri ile HPV suşu saptanma durumları arasında istatistiksel anlamlı düzeyde ilişki gözlenmemiştir (p>0,05). Sonuç: Literatürde birden çok çalışma da renal transplantasyon öyküsü olup immünsüpresif tedavi alan hastalarda HPV sıklığında artış olduğu bildirilmiştir. Tek merkezli retrospektif olarak yapılan bu çalışmamız da ise renal transplantasyonlu hastalar ile sağlıklı kontrol grubu bireyler arasında HPV sıklığı açısından istatistiksel açıdan farklılık izlenmemiştir. Bu konuyla alakalı daha fazla hastanın dahil edildiği çalışmalar ile hipotezimizin tekrar sınanmasında fayda vardır. Bundan yola çıkarak ileride çok daha fazla vaka ile bu konuya yönelik daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Human papillomavirus (HPV)-related diseases, including cervical neoplasia, are more common in women receiving immunosuppressive therapy due to renal transplantation. The aim of this study is to compare the frequency and genotype distributions of cervical HPV in non-virgin women aged 25 to 65 years with immunocompromised renal transplantation with healthy non-virgin women aged 25 to 65 years. To achieve this aim, the required tests were studied and the samples taken from the pap-smear test in individuals in both the control group and the kidney transplant group were compared. Also, this study aims to investigate the frequency of HPV types in renal transplantation patients compared to the healthy group, make an early diagnosis using real-time PCR analysis to identify high-risk HPV types, and protect immunosuppressive renal transplantation patients from diseases and complications that may develop due to HPV. Method: The research was designed as a retrospective study, and it involved non-virgin female patients with renal transplantation between the ages of 25 and non-virgin healthy female individuals between the ages of 25 and 65, who applied to Ankara Bilkent City Hospital between March 2019 and August 2023. There were a total of 78 patients in experimental group and 153 patients in control group. Individuals of the male gender, individuals younger than 25 years of age and older than 65 years of age, individuals who were virgins, individuals without a history of renal transplantation in experimental group, and individuals whose current life and death information was not available were not included in the study. Information required for the study, such as the patients' name-surname, age, gender, date of birth, address information, whether there is a history of renal transplantation, time of transplantation, and survival time of patients with a history of renal transplantation, were obtained from the Ankara Bilkent City Hospital data system. The information of patients with missing information in the Ankara Bilkent City Hospital data system was completed with the data obtained through the Ministry of Health E-Pulse System. The tests required for the study were performed from the samples taken during the pap-smear performed on individuals, and the HPV DNA copy number was evaluated according to the Ankara Bilkent City Hospital Pathology laboratory reference range. In light of these data, the prevalence of HPV between the patient group and control group and the observed HPV subtypes were analyzed. Results: In the single-center retrospective study conducted for this purpose, 66.2% (n=153) of the control group consisted of healthy individuals, and 33.8% (n=78) belonged to the renal transplant patient group. In the study, it was found that the average age of the patient group was 44.03±10.18 and the average age of the control group was 44.19±9.75. In addition, the median age of the patient group was 44(37-51) and the median age of the control group was 44(38-51). When the duration of transplantation and drug use of the renal transplantation patient group was evaluated, it was determined that 11.5% (n=9) had 10 years. In the study, additional diseases other than kidney transplantation were observed in 17.9% (n=14) of the patient group. Also, HPV was not detected in 90.0% (n=208) of the sample group, while 5.6% (n=13) had other strains, 2.2% (n=5) had type 18, 1.3% (n=3) had type 16, and 0.9% (n=2) had type 16 and other strains together. When the smear results of the participants were evaluated,“malignancy and intraepithelial lesion negative”in 84.8% (n=195),“Atypical squamous cells of undetermined significance (ASC-US)”in 10.9% (n=25), 2%“Low-grade squamous intraepithelial lesion (LSIL)”in 6 (n=6) and“High-grade squamous intraepithelial lesion (HSIL)”results were obtained in 0.4% (n=1). Biopsy was not performed in 90.5% (n=209) of those participants included in the study. It was detected that 3.9% (n=9) of all participants had“Low-grade intraepithelial lesion (LSIL/CIN1)”, 1.7% (n=4) had“chronic cervicitis”and 0.9% (n=2) had“Regenerative, reperative changes in the surface epithelium of the ectocervix”.“HSIL/CIN2”,“HSIL/CIN3”and“(HSIL), SCC”results were obtained in only 1 patient each (0.4%). Conization was not performed in 98.7% of the participants (n=226), and“Low-grade squamous intraepithelial lesion (LSIL)”was detected in 2 people (0.9%) and“High-grade intraepithelial lesion (HSIL”) was detected in 1 person. 93.5% (n=216) of the participants did not have a control scan, 4.3% (n=10) had a“negative”control scan result, 0.4% (n=1) had type 16, 1.3% (n=3) had type 18 and 0.4% (n=1) had other strains. In the analysis made as a result of the data obtained, HPV strain was detected in 14.10% of the patient group (n=11) and in 7.84% of the control group (n=12), and no significant difference was observed between the two groups (p>0, 05). However, it was noticed that the incidence of HPV in the experimental group was two times higher than in the control group (p=0.133). Despite this, no statistically significant correlation was observed between the data obtained in our study in terms of the duration of transplantation and drug use of the patient group and the detection of HPV strains (p>0.05). Conclusion: Multiple studies in the literature have reported an increase in the frequency of HPV in patients with a history of renal transplantation and receiving immunosuppressive therapy. In this single-center retrospective study, no statistical difference was observed considering HPV frequency between renal transplantation patients and healthy control group individuals. Thus, it would be beneficial to test our hypothesis again with studies involving more patients on this subject. Based on this, more research on this subject with many more cases is needed in the future.