Şiddet gören kadınlarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve madde kullanımının araştırılması
Investigation of attention-deficit hyperactivity disorder in women exposed to violence and substance abuse
  1. Tez No: 398956
  2. Yazar: MELİSHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Şiddet Gören Kadınlarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Madde Kullanımının Araştırılması Kadına yönelik aile içi şiddet, Türkiye'de ve dünyada önemli sorunlardan biridir. Günümüzde artık Dünya'da ve Türkiye'de yaygın olarak rastlanan kadına yönelik şiddet olgusu insan hakları sorunu olduğu gibi bir halk sağlığı sorunu içeriğinde kabul edilmeye başlanmıştır. Yaygın kanının aksine şiddet, sadece düşük gelir düzeyli, eğitimsiz ailelerde yaşanmamaktadır. Her gelir düzeyinden, her eğitim seviyesinden, her meslek grubundan ve her yaştan kadınlar şiddete maruz kalmaktadır. Bu çalışmada şiddet gören kadınlarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve madde kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırmada, araştırmanın örneklemini Eskişehir büyükşehir Belediyesi, Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi'ne başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 100 kadın oluşturmuştur. Araştırma kapsamına alınan kadınlara Demografik Bilgi Formu, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim ölçeği, Karşılıklı Bağımlılık Ölçeği, Bağımlılık Şiddetini Belirleme Ölçeği ve Stroop Tesi uygulanmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde; frekans tabloları, çapraz tablolar, kategorik değişkenler için ki-kare, Kruskal- Wallis Testi ve sayısal değişkenler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ölçeğinden (ASRS) aldıkları toplam puan ortalaması 47,11 ± 6,67. Kadınların karşılıklı bağımlılık puan ortalaması 79.06 ± 9,15'tür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Investigation of Adult Attention Deficit and Hyperactivity Disorder and Substance abuse on Women Who Experience Violence Domestic violence against women is one of the major problems both in Turkey and in the world. In recent times, violence against women began to be considered as a breach of human right and public health problem. Violence is not only seen in low-income families or low level of education but also, seen from all income groups, all education levels and each professional group. This scientific research intends to approach the investigation of adult attention deficit and hyperactivity disorder and substance abuse on women who experience violence. In the descriptive study, the study took place in the center of Eskisehir. The study consisted of 100 women, who agreed to participate and applied voluntarily to the Eskisehir Metropolitan Municipality, Women's Counseling Center. Socio-demographic form, Adult ADHD self Report Scale, Codependency Assessment Tool, Addiction severity index and stroop test was applied to the women taking part in the study. In the evaluation of the results; frequency tables, cross tables, chi-square for categorical variables, Kruskal-Wallis Test and one-way analysis of variance (ANOVA) for numerical variables was used. The average score of the adult ADHD self report scale was 47, 11 ± 6, 67 and the average score of the codependency assessment tool was 79.06 ± 9, 15.