Şiddet suçu işlemiş bireylerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri ile aleksitimi, duygu düzenleme güçlükleri ve bilişsel esnekliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of attention deficit and hyperactivity disorder symptoms and alexithymia, emotion regulation difficulties, and cognitive flexibility in individuals WHO have committed violent crimes
- Tez No: 750189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, şiddet suçu işleyen bireylerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtileri ile duygularını tanıma, tanımlama ve yönetme süreçleri, duygu düzenlemede yaşadığı güçlükleri, kendilerini zorlayan ve uyumsuz olan düşünceleri yerine daha uyumlu düşünceleri koyabilme ve zor durumları daha baş edilebilir olarak değerlendirebilme becerilerinin cinsiyet başta olmak üzere çeşitli demografik değişkenler ile birlikte kişi ve suç yaşantısı üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Çalışmamıza 18 yaşından büyük şiddet içeren veya içermeyen bir suç işlemiş olan toplam 304 katılımcı dahil edilmiş bunlardan şiddet suçu işleyenlerin sayısı 137 (kadın=56 erkek=81) şiddet içermeyen suç işleyenlerin sayısı 167 (kadın=83 erkek=84) olmak üzere 139 kadın (%45,70) ve 165 erkek (%54,30) mahkûmdan oluşmuştur. Her bireye DEHB belirtilerini incelemek için Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği (WUDÖ), aleksitimiyi değerlendirmek için Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ), duygu düzenleme güçlükleri için Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve bilişsel esnekliği değerlendirmek için Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) uygulanmıştır. Verilerin istatistik analizi parametrik şartları sağlayanlarda Indepent Sample T testi ve pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiş, parametrik şartları sağlamayanlarda tek yönlü varyans analizi (Anova) testi kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) symptoms and the processes of recognizing, defining, and managing their emotions, difficulties in emotion regulation, their ability to replace their challenging and incompatible thoughts with more harmonious thoughts and to evaluate difficult situations as more manageable, especially by gender. This study was carried out to evaluate the effect on the person and criminal life together with various demographic variables.This study includes 304 participants who are over the age of 18 and have committed violent and non-violent crimes, and the number of those who committed violent crimes was 137 (women=56, men=81), and the number of those who committed non-violent crimes was 167 (women=83, men=84), and 139 women (45.70%) and 165 men (54.30%). Each individual completed the Wender-Utah Rating Scale (WURS) to assess Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) symptoms, and the Toronto Alexithymia Scale (TAS) to assess alexithymia, the Emotion Regulatory Scale (DERS) for emotion regulation difficulties, and the Cognitive Flexibility Scale (CFI) to assess cognitive flexibility. Statistical analysis of the data was evaluated with the Independent Sample T-test and Pearson correlation analysis in those who met the parametric conditions, and the analyses were made using the one-way Analysis of Variance (ANOVA) test in those who did not meet the parametric conditions.