Çoklu diş eti çekilmelerinde uygulanan tünel tekniğinde bağ doku grefti ve l-TZF'nin klinik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of clinical efficacy connective tissue graft and L-PRF technique in tunnel technique in multiple gingival recessions
  1. Tez No: 837040
  2. Yazar: ILGIN MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT DENİZ ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dişeti çekilmesi (DÇ) dişeti marjininin mine-sement sınırından daha apikalde konumlanarak kök yüzeyinin ağız ortamına açılmasını tarif etmektedir. Çalışmamızın amacı çoklu dişeti çekilmesinin tedavisinde tünel tekniği+bağ dokusu greftinin uygulanması ile tünel tekniği+bağ dokusu greftinin L-trombositten zengin fibrin (L-TZF) ile birlikte uygulanmasının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na hassasiyet şikayeti ile başvuran ve bilateral çoklu (Çekilme tip 1: interproksimal ataşman kaybının olmayan) dişeti çekilmesi bulunan yaşları 21 ile 54 arasında değişen 5'i erkek 10'u kadın olmak üzere toplam 15 hasta dahil edildi. Grup I (n=15): Defekt bölgesine tünel tekniği+ bağ dokusu grefti uygulandı. Grup II (n=15): Defekt bölgesine tünel tekniği+ bağ dokusu grefti+ L-TZF uygulandı. Tüm ağıza ait klinik ölçümler (plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondlanabilir cep derinliği (SCD), sondlamada kanama indeksi (SKI)) operasyon öncesinde ve post-operatif 3.ve 6.aylarda yapıldı. Çekilme bölgesine ait parametreler; klinik ataşman seviyesi (KAS), keratinize doku genişliği (KDK) ve kalınlığı (KDK), çekilme derinliği (ÇD) ve genişliği (ÇG) operasyon öncesinde ölçüldü ve post-operatif 1., 3. ve 6. aylarda bu ölçümler tekrarlandı. Kök yüzey kapanma (KYK) oranı operasyon sonrası 1.,3, ve 6. aylarda hesaplandı. Operasyon sonrası 1.,2.,3.,4.,5.,6.,7. ve 14. günlerde hasta morbiditeleri Visuel Analog Scale (VAS) ile değerlendirildi. Operasyon öncesi ve post-operatif 14. günde, 3. ve 6. ayda Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (OHIP- 14) anketi yapıldı. Operasyon öncesinde ve sonrası 3. ve 6. ayda ölçülen tüm ağız klinik periodontal indeksler (PI, GI, SCD, SKI) açısından gruplar arasında fark gözlenmedi(p>0,05). Çekilme bölgelesine ait klinik parametreler (KAS, KDK, KDG, ÇD, ÇG, KYK) açısından operasyon öncesinde ve post-operatif 1., 3.ve 6.aylarda gruplar arasında fark gözlenmedi(p>0,05). Post-operatif 1.,3.ve 6.aylarda elde edilen KYK oranları iki grupta da benzer bulundu ve 6.ayın sonunda Grup I'de % 85.40±8.69, Grup II'de % 83.00±8.35 kök yüzey kapanması elde edildi. Hissedilen ağrı miktarı ve kullanılan ağrı kesici sayısı her iki grupta da 1.günden 14.güne doğru azalma gösterirken gruplarası herhangi bir istatistiksel fark izlenmedi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Gingival recession (GR) describes the opening of the root surface to the oral environment. The aim of our study is to compare the application of tunnel technique + connective tissue graft with the application of tunnel technique + connective tissue graft with L-platelet-rich fibrin (L-PRF) in the treatment of multiple gingival recession. Our study included a total of 15 patients, 5 males and 10 females, aged between 21 and 54, who applied to Gazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology with complaints of sensitivity and bilateral multiple (Recession type 1: without loss of interproximal attachment) gingival recession. Group I (n=15): Tunnel technique + connective tissue graft was applied to the recession area. Group II (n=15): Tunnel technique + connective tissue graft + L-PRF was applied to the recession area. Full-mouth clinical measurements (plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (PD), bleeding on probing index (BoP)) were made before the operation and at the 3rd and 6th months post-operatively. Parameters of the recession area; Clinical attachment level (CAL), keratinized tissue width (KTW) and thickness (KTT), recession depth (RD) and width (RW) were measured before the operation, and these measurements were repeated in the 1st, 3rd and 6th months post-operatively. The root surface closure (RC) rate was calculated at the 1st, 3rd, and 6th months after the operation. On post-operative 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th. and 14th days patient morbidities were evaluated with the Visual Analogue Scale (VAS). Oral Health Impact Scale (OHIP-14) survey was conducted before the operation, on the 14th day postoperatively, and at the 3rd and 6th months. No difference was observed between the groups in terms of full-mouth clinical periodontal indexes (PI, GI, PD, BoP) measured before and at the 3rd and 6th months after the operation (p>0.05). There was no difference between the groups in terms of clinical parameters of the recession areas (CAL, KTT, KTW, RD, RW, RC) before the operation and at the 1st, 3rd and 6th months post-operatively (p>0.05). The RC rates obtained in the 1st, 3rd and 6th months post-operatively were found to be similar in both groups, and at the end of the 6th month, root surface coverage was 85.40±8.69% in Group I and 83.00±8.35% in Group II. While the amount of pain felt and the number of painkillers used decreased from day 1 to day 14 in both groups, there was no statistical difference between the groups (p>0.05).