Dişeti çekilmelerinin tedavilerinde konsantre büyüme faktörü membran ile trombositten zengin fibrin membran etkisinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative assessment of the effect of concantrated growth factors membrane and platelet rich fibrin membrane in gingival recession treatment
  1. Tez No: 601427
  2. Yazar: KAAN TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT BALLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dişeti çekilmesi gingival marjinin mine-sement birleşiminden apikale doğru göçü ile kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır. Dişeti çekilmelerinin tedavisinde; laterale pozisyone flep, serbest dişeti grefti, bağ dokusu grefti, serbest dişeti grefti/koronale pozisyone flep, yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ve asellüler dermal matriks teknikleri kullanılabilinir. Diş Hekimliğinde son zamanlarda geliştirilen büyüme faktörleri içerikli trombositten zengin fibrin (TZF) kullanımı ile kök yüzeyi kapatılması amaçlanmıştır. Trombositler pek çok büyüme faktörü içerirler. Büyüme faktörleri doku rejenerasyonunda hücre migrasyonu, hücre proliferasyonu ve anjiogenezis gibi kritik rollere sahiptirler. Konsantre büyüme faktörü (KBF) ilk olarak 2006 yılında Sacco tarafından geliştirilmiştir. TZF' den farklı olarak KBF' nin santrifüj hızı 2400-2700 rpm arasındadır. KBF, TZF' ye göre gerilim gücü ve viskozitesinin fazla olması nedeniyle büyüme faktörlerini proteolizise karşı daha fazla korumaktadır. Çalışmamızın amacı ise TZF' ye göre daha yoğun büyüme faktörleri içeren ve daha kolay bir teknikle elde edilen otojen KBF membranını tekli ve çoklu dişeti çekilmelerinde koronale pozisyona flep (KPF) ile birlikte uygulayarak kök yüzeyindeki kapanma, klinik ataşman seviyesindeki kazanç ve keratinize dişeti genişliği üzerine olan etkisini TZF ile karşılaştırarak değerlendirmektir. Çalışmamız, maksillada tekli veya çoklu Miller I ve II dişeti çekilmesine sahip, sistemik olarak sağlıklı toplam 40 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çekilme bölgeleri split-mouth dizayna göre randomize edilerek test grubuna KPF+KBF, kontrol grubuna ise KPF+TZF uygulanmıştır. Klinik bulgular, başlangıç ve 6. ayda değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre grup içi değerlendirmede test ve kontrol gruplarında klinik parametrelerde anlamlı fark görülürken (p0.05). Çalışma sonuçlarımızı destekleyen uzun dönem takipli klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gingival recession is the displacement of the gingival margin to the cemento-enamel junction with oral exposure of the root surface. The various plastic procedures can perform, the Laterally Positioned Flap Technique, Free Gingival Graft Technique, Connective Tissue Graft Technique, Free Gingival Graft/Coronally Positioned Flap Technique, Guided Tissue Regeneration Technique, and the Acellular Dermal Matrix Technique. A recent innovation in dentistry is the use of an autologous platelet-rich fibrin (PRF) gel with growth factors for root coverage procedures. Platelets contain many growth factors. Growth factors have a critical role in cell migration, cell proliferation and angiogenesis for tissue regeneration. Concentrated growth factors (CGF) were developed by Sacco in 2006. Unlike PRF, CGF uses variable speeds from 2400 to 2700 rpm to seperate cells in the venous blood. CGF protects the growth factors better from proteolysis due to its higher tensile strength and viscosity. The aim of this study was to determine the clinical effect of CGF in combination with CAF compared to PRF in combination with CAF for the treatment of multiple adjacent gingival recessions (GRs). Forty patients with Miller Class I and II GRs in the maxilla were included to this study. Recessions were randomly treated according to a split-mouth design by means of CAF+CGF (test) and CAF+PRF (control). Clinical outcomes were evaluated at 6 months after surgery. Statistically significant difference was demonstrated between the two groups in terms of clinical parameters (p>0.05) although statistically no difference was demonstrated between the two groups in terms of clinical parameters (p>0.05). Long term follow-up clinical trials supporting our outcome are needed.