Böbrek nakli yapılmış olan hastaların nakil sonrası anksiyete (kaygı) durumlarının incelenmesi
Exami̇nati̇on of anxi̇ety state of the ki̇dney transplant pati̇ent after tansplant
  1. Tez No: 399002
  2. Yazar: DİLBER DEMİRTAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, böbrek nakli olmuş ve 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde rutin kontrol ve tedavileri yapılan hastaların nakil sonrasındaki anksiyete durumlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Samsun ilindeki 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Böbrek Nakli Polikliniğine 15 Mart- 15 Mayıs 2014 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzerinde, Türkçe konuşabilen, mental hastalığı olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 107 hasta oluşturmuştur. Veriler, tanımlayıcı bilgi formu ve Spielberger ve arkadaşları (1970) tarafından geliştirilmiş, Öner ve Le Compte (1985) tarafından Türk toplumuna uyarlaması yapılmış olan Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında, sayı-yüzdelik hesaplamaları, t testi, Anova testi, Kruskal Wallis testi ve Man Whitney testleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan hastaların durumluk kaygı ölçeği puan ortalaması 43,87±,62 iken; Sürekli Kaygı Ölçeği Puan ortalaması 48,51±,64 olarak saptanmıştır. Hastaların demografik ve hastalığa ilişkin özellikleri ile Durumluk ve Sürekli Kaygı ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted descriptively to evaluate the anxiety conditions of patients who had kidney transplantation and whose routine control and treatment were done in 19 Mayıs Üniversity Medical Faculty Hospital. The sampling of the study consists of 107 patients who applied to the 19 Mayıs University in Samsun province from 15 March -15 May in 2014, over 18, Turkish speaking, with no mental disease who accepted to take part in this study. Data were gathered through descriptive form and state-trait anxiety Conditional and scale which were developed Spielberger and his friends and (1970) adapted to Turkish society by Öner and Le Compte (1985). During the data gathering, t test, Anova test, Kruskal Wallis test and Man Whitney tests were used. According to the research the mean of state anxiety inventory is 43,87±,62 while the mean of trait anxiety is 48,51±,64. There is no significant difference between demographic and illness specicific factors and state-trait anxiety Inventory statistically (p>0,05).