Kanser hastalarında kişilik özelliklerinin kontrol grubuyla karşılaştırılması
Personality characteristics of patients with cancer compared with control group
- Tez No: 399037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız kanser etiyolojisinde kişilik özelliklerinin etkisini ve kanser türleri arasında kişilik özelliklerinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Onkoloji servisleri ve polikliniklerine müracaat eden 50 kadın ve 50 erkek kanserli grup ve 47 kadın, 46 erkek kontrol grubu olmak üzere 193 kişi çalışmaya alınmıştır. Sosyodemografik özelliklerden cinsiyet, yaş, eğitim, meslek, medeni durum, aile tipi, yaşadığı yer, gelir bakımından incelendi. Çalışmamızda verilerin elde edilmesinde Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) kullanılmıştır. Kanser ve kontrol grupları arasında Hacettepe Kişilik Envanteri(HKE) puanları bakımından gözlenen farklılıklar Kovaryans analizi ile incelenmiştir. Demografik özellikler bakımından grupların karşılaştırılmasında Basit Varyans analizi veya Ki-Kare testlerinden uygun olanı kullanılmıştır. Bulgular: HKE `nin kişisel uyum alt ölçeklerinden kendini gerçekleştirme (KG) ve duygusal kararlılık (DK) açısından kontrol grubuyla istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of personality traits on cancer etiology and personality characteristics between types of cancer. Methods: Total 193 participants were included in the study comprising 50 women and 50 men with cancer who appealed to oncology units and policlinics, and 47 women and 46 men as the control group. They were examined based on their sociodemographic positions by considering their gender, age, education level, profession, marital status, family type, place of residence and income. To obtain the data in this study, the Hacettepe Personality Inventory(HKE) scores were used. The differences between the cancer and control groups based on the Hacettepe Personality Inventory(HKE) scores were examined by covariance analysis. To compare the demographic characteristics of the groups, either Simple Variance Analysis or Chi- Square test was used whenever appropriate. Results: A significant statistical difference was determined between cancer and control groups in regards to self realization(KG) and emotional stability(DK) which are the personal adjustment subscales of HKE (P 0.05).