İki farklı genişletme sisteminin oval kanallardaki temizleme ve şekillendirme etkinliklerinin kıyaslanması: İn-vitro çalışma
Comparison of the cleaning and shaping efficacy of two different systems for preparing oval-shaped root canals: In-vitro study
  1. Tez No: 399044
  2. Yazar: BURCU ŞEREFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYSER PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı mikro bilgisayarlı tomografi kullanarak, farklı dizayna sahip iki döner Ni-Ti sisteminin alt çene birinci büyük azı dişinin kök kanallarındaki temizleme ve şekillendirme etkinliğini hacim, yüzey alanı, temas edilmeyen alan, transportasyon ve çalışma zamanı açısından karşılaştırmaktır. Çalışmada 20 adet çekilmiş alt çene birinci büyük azı dişi şekillendirme öncesin ve Protaper ve SAF ile şekillendirme sonrası µBT cihazı ile tarandı. Çalısma süreleri, dijital bir kronometre ile irigasyon ve aletlerin degişim süreleri de dahil edilerek elde edildi. CTAn yazılım programıyla hacim, yüzey alanı ve transportasyon miktarı ölçüldü. Elde edilen kesitler uygun yazılımlar yardımıyla üç boyutlu hale getirildi ve görüntüler üst üste çakıştırılarak temas edilmeyen alan hesaplandı. Çalışmanın sonucunda, Protaper sisteminin mezyal kanallarda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla dentin kaldırması nedeniyle bu kanallarda SAF sistemine göre daha az temas edilmeyen alan gözlendi. Yüzey alanı bakımından ise gruplar arasında distal kanallarda farklılık görülmezken, mezyal kanalların orta ve koroner üçlülerinde Protaper eğelerin yüzey alanını anlamlı derecede arttırdığı belirlendi. Hem SAF hem de Protaper sistemleri ile transportasyon meydana gelmesine rağmen, gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Ayrıca çalışma zamanı ve köklerin eğim dereceleri arasında pozitif yönde korelasyon olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the cleaning and shaping efficiency of two Ni-Ti rotary systems, with different design, on root canals of mandibular first molars by means of comparing the change in volume, surface area, untouched root canal area, transportation and working time using micro computed tomography. Twenty extracted human mandibular first molars were scanned, before and after shaping with Protaper and SAF using micro computed tomography. Working time was managed with dijital cronometre including irrigation and file changing times. Volume, surface area and transportation were measured with CTAn Software. Sections obtained were transformed into 3D models using appropriate software and untouched areas were calculated on the images reconstructed. In the result of this study, it is observed that ProTaper rotary system removed significantly more dentin in mesial root canals. Also the untouched area was lower than SAF system. There is no significant difference between the groups in distal roots according to the surface area change. However, Protaper system increased the surface area in the middle and coronal thirds of mesial root canals significantly. Although both rotary systems showed transportation in all thirds, the difference was not statistically significant between the groups. Also, a correlation between working time and the root canal curvature was observed.