Sağlık meslek lisesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılık durumu ile bağlanma stilleri benlik saygıları yalnızlık algıları ve sosyal beceriler arasındaki ilişki
The relationship between attachment style, self esteem, loneliness perception and social skills and social media addiction's of student's in vocational school of health
  1. Tez No: 399062
  2. Yazar: YASEMİN TİYREK ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ergenlerde sosyal medya bağımlılık durumu ile bağlanma stilleri, benlik saygısı, yalnızlık algıları sosyal beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmanın verileri, 22 nisan-30 mayıs 2014 tarihleri arasında Gördes Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde toplanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden, 239 (161 kız; ortalama yaş: 16.1± 1.2 yıl)öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Evrenin tamamı örneklemi oluşturur. Veri toplama aracı olarak, Tanıtıcı Bilgi Formu, Facebook Bağımlılığı Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi, Coopersmith Özsaygı Envanteri, Ucla Yalnızlık Ölçeği ve Sosyal Becerileri değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Ergenlerin facebook bağımlılık ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamaları 17.04±1.48 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is planned as descriptive and cross sectional for rewiew adolescents social media addiction's with relationship between attachment style, self esteem, loneliness perception and social skills. Research data were created out in Gördes health vocational high school, between april 22-may 30, 2014. 239 student who agreed to participate in research, consisted of study sample. The sample created the entire universe. Data collection tools were used Identifying Information Form, Facebook Addiction Scale, Relationship Scale Questionnaire, Coopersmith Self-Esteem Scale, Ucla Loneliness Scale, Social Skills Assessment Scale. The mean facebook addiction scale score of adolescent was estimated as 17.04±1.48.