İnmeli hastalara bakım veren hasta yakınlarının bakıma hazır oluşluk ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışması
The study on the validity and reliability of preparedness for caregiving scale in family caregivers of stroke patients
- Tez No: 399063
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma hasta yakınlarının bakıma hazır olma durumlarını ölçen, Archbold ve Stewart tarafından geliştirilmiş“Preparedness for Caregiving Scale”-“Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği”nin Türk toplumu için geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla metodolojik bir çalışma olarak gerçektirilmiştir. Araştırma Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Erişkin Servisi'nde 01.08.2013-30.01.2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemini Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Erişkin Servisi'nde tedavi amacıyla yatmakta olan yeni tanı almış, araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve araştırmays katılmayı kabul eden 100 inmeli hasta yakını oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak;Hasta Yakını Tanıtım Formu, Ege Üniversitesi Hastanesi Hasta Bağımlılık Düzeyi Formu ve Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin dil eşdeğerliğinin sağlanması için Türkçe'ye çevirisi, geri çevirisi ve ön uygulaması yapılmıştır. Ölçeğin güvenirlik çalışmalarında ilk olarak ölçeğin zamana karşı değişmezliğini belirlemek için birinci uygulamadan iki hafta sonra ölçek tekrar uygulanmış test-tekrar test korelasyon katsayısının istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (r=0.74,p=0.000) Madde analizi sonucunda ölçekteki maddelerin madde-toplam puan korelasyon katsayısı 0.63-0.84 arasında saptanmış ve hiçbir madde ölçekten çıkarılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine validity and reliability of Turkish form of“Preparedness for Caregiving Scale”improved by Archbold and Stewart in order to evaluate the preparedness of family caregivers for stroke patients care. This is a methodologically study. This study was made in Neurology Clinic for Adults in Ege University Hospital from 01.08.2013 to 30.01.2014. Sampling group of the study included 100 relatives of the patients of stroke who came to the Neurology Clinic for Adults in Ege University Hospital to be treated. In the research, Information Form of Family Members, Ege University Hospital Level of Dependency of Patients Form and Preparedness for Caregiving Scale was used. Forward and backward translation procedure and pretest was made for translation equivalenvy and linguistic adaptation. In the reliability study in order to determine the contancy of the scale against time it's applied to two times, second time was two weeks after the first time. The coefficient of the test- repeat test correlation were determined to be statistically significant (r=0.74, p=0.000). Item-total point reliability was found to be between in the item analysis it has seen that the item-total correlation coefficients of the scale ranged from 0.63-0.84 and none of the items of scale was deleted.