Termal işlem ve mekanik yorulmanın farklı rezin simanlar ile yapıştırılmış tüm seramik restorasyonların dentine olan bağ dayanımı üzerine etkisinin araştırılması
Effect of thermal cycle and loading cycle on resin-dentin bondstrengths of full ceramic crowns cemented with different luting
  1. Tez No: 399064
  2. Yazar: HABİBE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SONUGELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yapıştırma sistemlerinin yapay yaşlandırma sonrasında performansları arasında bir fark olmadığı hipotezine bağlı olarak mikroçekme ve nanosızıntı değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Yapılan araştırmalara sonucunda yapay yaşlandırma öncesi ve sonrası mikroçekme ve nanosızıntı değerleri açısından istatistiksel olarak bir fark bulunamamıştır. En düşük mikroçekme değeri kendinden adezivli sistemde görülürken, en fazla nanosızıntı kendinden asitli sistemde görülmüştür. Bu çalışmanın sınırlılıklarına rağmen elde edilen veriler sonucunda adeziv sistemlerin oral koşullarda klinik performansları kabul edilebilir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were as follows: to compare the microtensile bond strengths (MTBS) between different adhesive systems to dentin based on the hypothesis that dentin bond strengths of all adhesive sytem may be similareven after artificial aging; to investigate the effects of artificial aging (thermocycling and mechanical loading) on the MTBS of different adhesives systems based on the hypothesis that artificial aging don't affect the dentin bond strength; and to evaluate the effects of aging with TC/ML on nanoleakage of adhesive systems.The interactions among before and after artificial aging MTBS and nanoleakage data there are not statistacally significance.