Kanser hastalarında HsCRP'nin evre ve klinikopatolojik verilerle ilişkisi
The relationship between stage, clinicopathological data and HsCRP in cancer patients
  1. Tez No: 399067
  2. Yazar: ERHAN AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BİLGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hv. Tbp. Kd. Ütğm. Erhan AKKAŞ, `Kanser Hastalarında HSCRP? nin Evre ve Klinikopatolojik Verilerle İlişkisi?? Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi İç Hastalıkları Bilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2013İnflamasyonun tümörogenezisde önemli bir rolü vardır. Tümörün temel yapısı içinde bir inflamatuar mikroçevrenin olduğu ve bu inflamatuar mikroçevrenin neoplastik süreçte, proliferasyonda ve progresyonda önemli bir unsur olduğu bugün bilinmektedir Kanser hastalarında, inflamasyon, doku hasarı ve infeksiyona yanıt olarak serum CRP seviyeleri yükselebilmektedir. Bu nedenle, kanserli hastalarda infeksiyon nedeniyle gelişen ateş ile kansere bağlı ateş ayırımında kullanılan bir parametre olan CRP, tek başına bu ayırımda yetersiz kalabilir. Bu hipotezi doğrulamak için çalışmamızda solid kanserlerde evre ve tümör yükü ile CRP arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu kesitsel çalışmaya 61?i kadın ve 74?ü erkek olmak üzere toplam 135 kanser hastası alındı. Çalışma 38 akciğer, 41 kolorektal, 34 meme, 13 mide, 9 pankreas-kolanjioselüler kanser tanılı hastalardan oluşmaktadır. Hastaların klinikopatolojik özellikleriyle HsCRP seviyeleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY First Lieutenant Physicians, Erhan AKKAŞ, M.D.; `The relationship between stage, clinicopathological data and HsCRP in cancer patients? Gülhane Military Medical Academy Haydarpasa Training Hospital, Department of Internal Medicine, Thesis in Medicine, Istanbul, 2013 Inflammation has an important role in tumorigenesis. Today is known that inflammatory microenvironment is a component of the basic structure of the tumor and has an important factor in neoplastic process, proliferation and progression. Plasma CRP levels may be elevated in response to cancer, inflammation, tissue damage and infection. Therefore, CRP which is used as a parameter to discriminate fever due to infection from cancer fever, alone may be insufficient in this distinction clinic practice. In order to verify this hypothesis the association between CRP and tumor stage and volum in solid cancer is performed in our study. This cross-sectional study observed 61 women and 74 men a total of 135 patients who were diagnosed with cancer. These patients consist of 38 lung cancer, 41 colorectal cancer, 34 breast cancer, 13 gastric cancer, 9 pancreatic-cholangiocelluler cancer. We evaluated HsCRP levels with clinicopathologic features of the patients.