Rat böbrek dokularında serbest radikal metabolizmasının araştırılması: Melatoninin etkisi
Investigation of free radical metabolism in rat tissues during ischemia-reperfusion: Effect of melatonin
- Tez No: 399074
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Serbest oksijen radikalleri iskemi reperfüzyon sırasında patofizyolojik doku değişimlerinde önemli bir bileşendir. Bu çalışmanın amacı iskemi reperfüzyon sonucu rat böbreğinde oluşan hasara karşı güçlü bir antioksidan olan melatoninin koruyucu etkisi incelendi. Deneylerde 200-250g ağırlığında 28 adet dişi Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar rastgele 4 gruba ayrılacak ve her grupta 7 hayvan olacak. I.Grup (n=7):Hayvanlara herhangi bir ilaç enjeksiyonu ya da iskemi reperfüzyon işlemi yapılmadı (Kontrol grubu). II.Grup (n=7): Herhangi bir ilaç enjeksiyonu yapılmadan sol renal arter 45 dakika iskemiye sokulacak ve iskemiden çıkarılıp reperfüzyonundan emin olduktan sonra kapatılarak, 24 saat yaşamalarına izin verildi (İskemi-reperfüzyon grubu). III.Grup (n=7): Hayvanlara, 25 mg/kg dozunda melatonin i.p olarak enjekte edildi ve iskemi repefüzyon işlemi uygulanmadı (Melatonin grubu). IV.Grup (n=7): Gruptaki tüm hayvanlara 25 mg/kg dozunda melatonin i.p olarak enjekte edilecek ve enjeksiyondan bir saat sonra hayvanlar 45 dakika iskemiye sokuldu, iskemiden sonra reperfüzyonunda 24 saat yaşamasına izin verildi (İskemi-reperfüzyon+melatonin grubu). SOD aktivitesi K-M, I/R-M ve I/R-(M+I/R) gruplarında kontrole göre anlamlı derecede düşük iken K-I/R ve M-(M+I/R) gruplarında ise anlamlı derecede yüksek olarak bulundu (p0.05). Gruplar arası MDA düzeyleri incelendiğinde kontrol grubuna göre I/R ve M+I/R gruplarında artma, M grubunda ise azalma söz konusu iken istatistiksel olarak anlamsızdı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Oxygen free radicals are considered to be important components involved in the pathophysiological tissue alterations observed during ischemia±reperfusion (I/R). The purpose of this study was to investigate the effect of melatonin (MEL), potent antioxidant, on IR-induced renal injury in rats. In this research we used 28 female wistar albino 200-250 g. The animals were randomly divided into 4 groups. Each experimental group was consisted of seven animals. Wistar albino rats were subjected to 45 min of renal pedicle occlusion followed by reperfusion. Melatonin (25 mg/kg i.p) was administered 30 min prior to ischemia and immediately before the reperfusion period. Group 1 (n=7): They were fed with only standard rat diet and tap water. Group 2 (n=7): Rats were subjected to 45 min of renal pedicle occlusion followed by 24 hours reperfusion. Group 3 (n=7): Melatonin (25 mg/kg i.p) was administered.Group 4 (n=7): Melatonin (25 mg/kg i.p) was administered 30 min prior to ischemia and immediately before the reperfusion period. Rats were subjected to 45 min of renal pedicle occlusion followed by 24 hours reperfusion. Although we look to the activity of the enzyme SOD in the K-M, I/R-M ve I/R-(M+I/R) groups were estimated decreasing according to control group. K-I/R ve M-(M+I/R) groups were significant decreased (p 0.05). Analyzing the MDA levels between groups compared to control group I / R and M + I / R groups increases, while there was a decrease in the M group were not statistically significant (p> 0.05).