Karbon tetraklorür (CCl4) verilen rat böbrek dokularında oksidan /antioksidan sistemlerin araştırılması
Investigation of oxidan/antioxidant status treated with CCl4 in rat kidney tissues
- Tez No: 288702
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada CCl4' ün rat böbrek dokularında serbest radikal metabolizmasında rol alan antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon-s-transferaz (GST) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri ile lipid peroksidasyonu indeksi olarak bilinen tiyobarbutirik asitle reaksiyon veren aldehit türevleri (TBARS) seviyeleri araştırıldı. Ayrıca indol türevi olan ve antioksidan özelliğe sahip olduğu belirtilen Stobadine'nin koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırıldı.Çalışmada 250-300 gr ağırlığında, wistar albino cinsi toplam 40 adet erkek rat, rastgele kontrol (K), Stobadin(S), CCl4 (C) ve Stobadin + CCl4 (SC) olmak üzere 4 eşit gruba bölündü.CCl4 8 hafta boyunca 03 (1. hafta), 0.7 (2. hafta) ve 6 hafta boyunca da 1 mL/kg şeklinde artan dozlarda intraperitoneal olarak; stobadin ise 8 hafta boyunca 3 doz/hafta oral olarak 24.7mg/kg/gün verilerek gerçekleştirildi. Sekiz hafta sonunda ratlar anestezi altında feda edilerek böbrek dokuları çıkartıldı.
Özet (Çeviri)
To investigate the free radical metabolysing enzyme activities such as SOD, CAT, GSH-Px and GST and as known index of lipid peroxidation, thiobarbituric acid rective substances (TBARS) and free radical scavenger properties of stobadine were studied treated by CCl4 in rat kidney tissues.Forty male Wistar-Albino rats weighing approximately 250-300 grams were used in the study. The rats were randomly divided into equal 4 groups such as Control (K), Stobadine (S), Carbon tetrachloride (C) and Stobodine+ CCl4(C+S)CCl4 was given intraperitionealy in sequentially increasing doses 0.3, 0.7 and 1.0mL/kg body weight for 8 weeks period. Stobadine treatment was applied orally at 3 dose/week 24.7 mg/kg/day for 8 week priods. The animals were sacrificed after 8 week of treatment and kidney tissues were removed.The level of TBARS as a lipid peroxidation index was measured in kidney homogenates.