Elit güreşçilerde dehidrasyonun iskelet kası hasarı ve inflamasyon üzerine etkisi
The effect of the dehydration on the skeletal muscle damage and inflammation on the elite wrestlers
  1. Tez No: 399080
  2. Yazar: ÖZKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit güreşçilerde dehidrasyonun akut iskelet kası hasarı ve inflamasyon düzeyleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırmaya Türkiye şampiyonasına katılan 72 gönüllü erkek elit güreşçi katılmıştır. Bir şampiyona öncesi sıkletlerinde yarışabilmek için ağırlık kaybı gerçekleştiren ve ağırlık kaybı gerçekleştirmeyen güreşçiler rastgele yöntem ile çalışmaya dahil edilmiş ve çalışmaya katılan güreşçilerdan müsabaka tartısının yapılacağı saatte demografik bilgileri içeren bilgi formu ve ön kol venözlerinden 5 cc'lik kanlar vacutainer (kapalı kan alma sistemi) ile alınmıştır. Alınan kan örnekleri Nüve marka NF-400 model santrifüj cihazı kullanılarak 5 dk. 4000 devirde santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Ayrılan serum örneklerinde dehidrasyonun tespiti için Sodyum (Na+), Kan Üre Azotu (BUN) ve Glukoz seviyeleri analiz edilerek Plazma Ozmolarite (POsm) düzeyleri hesaplanmıştır. POsm değerleri ≤290 olan güreşçiler dehidrasyon olmayan grup, >290 olan güreşçiler ise dehidrasyon grubu olarak ele alınmıştır. Yine güreşçilerdeki iskelet kası hasarını belirleyebilmek için Kreatin Kinaz (CK), Laktat Dehidrogenaz (LDH), Aspartat Aminotransferaz (AST) ve Alanin Aminotransferaz (ALT) değerleri Beckman Coulter marka AU2700 Plus model biyokimya otoanalizöründe Beckman Coulter marka kitler kullanılarak ve İnflamasyonun belirlenebilmesi için C-RP düzeyleri ise Beckman Coulter marka İmage 800 model nefolometre otoanalizöründe Beckman Coulter marka kit kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen verilerin normallik sınaması Shapiro Wilk testi ile yapılmış ve normal dağılım gösteren değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiş olup, değişkenlerin karşılaştırılmasında iki grup için; Bağımsız Örneklem T Testi (Independent Samples T Test), ikiden fazla grup için; Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) kullanıldı. Ayrıca yapılan varyans analizi sonucunda elde edilen farkların hangi ölçüm sonuçlarından kaynaklandığının tespiti için çoklu karşılaştırma testlerinden LSD testi kullanılmıştır. POsm düzeylerine göre ikiye ayrılan çalışma grubunun hidrasyon belirteçlerinden Na+, BUN, Ağırlık Kaybı ve Ağırlık Yüzde Kaybı değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05). POsm seviyelerine göre iskelet kası hasar belirteçleri incelendiğinde ise AST, LDH, CK değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05). Yine inflamasyon düzeyleri karşılaştırıldığında ise C-RP değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Sonuç olarak; Müsabaka öncesi vücutlarını besin ve sıvı kısıtlaması, naylon veya kauçuk elbiseler giyerek, saunalar ya da egzersizler ile ağırlık kaybı gerçekleştirerek dehidrate olan güreşçilerde, dehidrate olmayan güreşçilere nazaran daha fazla iskelet kası hasarı oluştuğu, buna rağmen inflamasyon düzeylerinde ise istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of the dehydration on the acute skeletal muscle damage and inflammation levels on the elite wrestlers. 72 voluntary elite wrestlers who participated in Turkish Wrestling championships, were involved in this study. The wrestlers who realized the weight loss and who did not realize the weight loss for competing in their weight classes before a championship were included to the study randomly and the information form including the demographic information in the hour in which the competition weighing would be realized and 5 cc bloods from their forearm veins with the vacutainer (closed blood collection system) were taken from the wrestlers participating to the study. The taken blood samples were separated to their serums by being centrifuged at 4000 rpm for 5 minutes by using the Nüve NF-400 centrifuge device. For the determination of the dehydration in the separated serum samples, the Sodium (Na+), Blood Urea Nitrogen (BUN) and Glucose levels were analyzed and the Plasma Osmolarity levels were calculated. The wrestlers having the POsm values ≤290 were taken as the group without dehydration and the wrestlers having >290 were taken as the group with dehydration. Also, for determining the skeletal muscle damage on the wrestlers, Creatine Kinase (CK), lactate dehydrogenase (LDH), aspartate aminotransferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) values were measured by using the Beckman Coulter kits in the Beckman Coulter AU2700 Plus model biochemistry autoanalyser and for the determination of the inflammation, the C-RP levels were measured by using the Beckman Coulter kits in the Beckman Coulter Image 800 model nephelometer autoanalyser and the measurement results were obtained. The normality test of the obtained data was realized with the Shapiro Wilk test and the relations among the variables showing the not normal distribution were examined with the correlation analysis and Independent Samples T Test for two groups while one way variance analysis (One Way ANOVA) was used for the groups more than two groups. Also; in order to determine what caused the differences obtained as the result of variance analysis; LSD test, which is one of the multiple comparison tests was used. While the statistically significant difference was determined among the Na+, BUN, Weight Loss and Weight Percentage Loss values from the hydration markers of the working group separated into two according to their POsm levels (p0,05). When the skeletal muscle damage markers were examined according to the POsm levels, the statistically significant difference was determined among the AST, LDH, CK values (p0,05). Also, when the inflammation levels were compared; it was determined that there was no statistically significant difference among the C-RP values (p>0,05). As a result; it has been determined that more skeletal muscle damages have been formed in the wrestlers who became dehydrated by food and fluid restrictions in their bodies before the championships, by wearing nylon or rubber dresses and by realizing the weight losses with the saunas or exercises when compared to the wrestlers who did not become dehydrated. However, there has not been any statistically significant difference in their inflammation levels.