Ergen gebelerin sosyodemografik özellikleri ve kendilik algıları
The sociodemographic characteristics of the adolescent pregnants and their self perceptions
  1. Tez No: 399081
  2. Yazar: SELDA SİVASLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde ergen yaş gebelikleri; genellikle toplumun erken evliliğe kültürel olarak sıcak bakması ve onaylaması nedeniyle sıktır. Oysa ergen gebelik uzun dönemde pek çok sağlık sorununa yol açmakta, eğitimin tamamlanamaması ve sosyokültürel düzeyin geri kalması gibi bir dolu sosyal zararlara neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nce de bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanan 'ergen gebeliklerin' önlenebilmesi için toplumumuzda ergenlik dönemindeki gebelerin sosyodemografik özelliklerinin ve gebelik motivasyon faktörlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, gebe ergenlerin sosyodemografik özelliklerinin gebe olmayan ergenlerle karşılaştırılması ve erken evlilik ve gebeliğe yol açan etmenlerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, ergen gebelerin aile, arkadaş çevresi ve toplum içinde kendilerini nasıl algıladıkları ölçülmüş ve gebe olmayan adölesanlar ile karşılaştırılmıştır. Gebe ergenler ile bekar ergenler arasında eğitim, sosyal ve ekonomik durum açısından gebelerin aleyhine istatistiksel olarak anlamlı fark tespit ettik. Buna rağmen gebe ergenlerin toplum içinde kendini daha kabul edilebilir hissettiğini gördük. Bu sonuçlar ışığında; ergen gebelikleri önleyici programlarda farklı bir yaklaşımın uygulanması gerektiği, hedef kitlenin ergenlerle beraber aile ve toplumun olması gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca gebe ergenlerin yaşamlarının ileri ki yıllarında kendilerini toplum içinde nasıl algıladıkları da araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The adolescent pregnancy is very common in our country due to the fact that our society approves early marriage and is more tolerable to it culturally. However, the adolescent pregnancy leads to a lot of health problems, causes various social damages such as exclusion from education and falling behind regarding sociocultural level. In order to prevent 'adolescent pregnancies' which has already been defined as a public health problem by the World Health Organisation, the sociodemeographic charecteristics of the adolescent pregnants and their motivational factors must be known. In this thesis study; we aimed to compare the sociodemographic characteristics of pregnant adolescents with adolescents who were not pregnant and to scrutinize the causative factors that led to early marriage and pregnancy. Moreover, the self perception of adolescent pregnants have been measured amongst their family, friend environment and community and comparison has been done with non pregnant adolescents. We have found statistically significant difference which was unfavour of adolescent pregnants regarding education, social and economic situation. Nevertheless we have denoted that the adolescent pregnants have been judging themselves more acceptable by the community. In the light of these findings; it has been thought that a diferent approach for preventing adolescent pregnancy should be applied, the target population must be not only adolescents but also their parents as well. Besides, how the adolescent pregnants perceive themselves in the society in the forthcoming years of their lifes should be investigated.