Postmenopozal dönemdeki kadınların menopoz semptomlarına yönelik uyguladıkları tamamlayıcı ve alternatif tıp yaklaşımlarının yaşam kalitesine etkisi
The impact of complementary and alternative medical approaches to menopause symptoms implemented by postmenopausal women on their quality of life
- Tez No: 399093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR, YRD. DOÇ. DR. SENA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Postmenopozal Dönemdeki Kadınların Menopoz Semptomlarına Yönelik Uyguladıkları Tamamlayıcı Ve Alternatif Tıp Yaklaşımlarının Yaşam Kalitesine Etkisi Araştırma, postmenopozal dönemdeki kadınların, menopoz semptomlarına yönelik başvurdukları tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulamaları ve bunun yaşam kalitesine etkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi Menopoz Polikliniği'ne başvuran 270 kadın oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayanılarak oluşturulmuş Bireysel Bilgi Formu ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, frekans, yüzde, Ki-kare, Mann-Whitney U testi, Bonferroni düzeltmeli Kruskall-Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 54±5.0'dir. Kadınların menopoz döneminde sıklıkla sıcak basması (%86.9), terleme (%82.1) ve vajinal kuruluk/disparoni (%81.7) yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Impact Of Complementary And Alternative Medical Approaches To Menopause Symptoms Implemented By Postmenopausal Women On Their Quality Of Life This is a descriptive study aiming to determine the complementary and alternative treatment methods implemented by women in the postmenopausal period to address menopausal symptoms and identify the impact of these methods on their quality of life. The study sample consists of 270 women who visited the Turgut Ozal University Hospital Menopause Polyclinic. The data was collected using the Individual Information Form and the Life Quality Scale for Menopause, which were developed by the researcher based on literature knowledge. Data analysis was conducted by using average, frequency, percentage, chi-square, the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis test with Bonferroni correction. The average age of the participant women is 54±5.0. The most common menopausal symptoms among the women were hot flashes (86.9%), sweating (82.1%) and vaginal dryness/dyspareunia (81.7%). It has been demonstrated in many studies that these menopausal symptoms are more intense in housewives, the elderly, those taking medication regularly, those for whom surgery caused the onset of menopause, those not receiving any hormone therapy and those with a surgical history.